kurzajka u dziecka

Kurzajka pojawiła się na stopie u dziecka? Sprawdź, jak się jej pozbyć

Kurzajka to uciążliwy problem, który może skutecznie zniechęcić twoje dziecko do spacerowania. Nie jest to zagrożenie dla życia, ale może powodować znaczny dyskomfort. Co możesz zrobić, by uchronić malucha przed taką dolegliwością?
Irena

Jak wynika z obserwacji lekarzy, dzieci znacznie częściej niż dorośli mają problemy z kurzajkami na stopach. Dlaczego tak się dzieje? Zwykle winne są tu źle dobrane buty, w których delikatna skóra dziecka narażona jest na otarcia i urazy. Odpowiedzialne za ich pojawianie się mogą być też drobne zaniedbania związane z codzienną higieną. Jak walczyć z tym problemem? 

Czym jest kurzajka?

Kurzajka to narośl, która może sprawić sporo bólu. Za jej powstanie odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego – HPV. Jest on podstępny – bardzo szybko przenosi się między ludźmi. Twoje dziecko może się nim zarazić wtedy, gdy biega boso na basenie lub, gdy zakłada czyjeś buty. Gdy dojdzie do zakażenia, na stopie pojawia się kurzajka. Jest to szorstka zmiana o ciemnej barwie, będąca przyczyną bólu i dyskomfortu. W jaki sposób pozbyć się takiej przypadłości? 

Bezcenna profilaktyka 

Kurzajka może sprawić twojemu dziecku wiele bólu, zrób zatem wszystko, aby nie dopuścić do jej powstania. Na czym polega profilaktyka? Specjaliści współpracujący z e-butydladzieci.pl podkreślają, że powinna się ona opierać nie tylko na trosce o możliwie jak najlepsze dopasowanie obuwia, ale i zdrowej diecie. Im większa odporność organizmu, tym mniejsze ryzyko zakażenia się wirusem brodawczaka. Naucz dziecko podstawowych zasad higieny, a przede wszystkim wytłumacz mu, dlaczego nie powinno zakładać cudzych butów lub skarpetek.

Jak pozbyć się kurzajki? 

Jeśli kurzajka już pojawiła się na stopie twojego dziecka, musisz zadecydować, w jaki sposób się jej pozbędziesz. Co możesz wybrać?

Krioterapia

Usuwanie kurzajki w taki sposób wiąże się z wizytą w gabinecie lekarskim. Na czym polega zabieg? Na uszkodzeniu spowodowanej przez wirusa zmiany za pomocą niskiej temperatury. Do tego wykorzystywany jest zazwyczaj ciekły azot, choć nie brak gabinetów, w których preferowany jest podtlenek azotu. Dzięki takiemu działaniu uszkodzona kurzajka odpada, a twoje dziecko znów może się cieszyć zdrową stopą. 

Zobacz też:  Macierz paznokcia – czy można ją odbudować?

Wypalanie

Kurzajki można się też pozbyć podczas dość popularnego zabiegu, jakim jest wypalanie. Na czym polega taki sposób leczenia kurzajek? Jedną z najpopularniejszych opcji jest elektrokoagulacja, polegająca na wypalaniu kurzajek prądem. Dobre efekty daje również laseroterapia, w przypadku której swędząca i bolesna zmiana na skórze jest wypalana za pomocą wiązki światła emitowanej przez laser. 

Lapisowanie

To prosta metoda, dzięki której pozbędziesz się kurzajki bez wychodzenia z domu. Główną rolę odgrywają tu patyczek (lapis), którym pocierasz kurzajkę. Na patyczku znajduje się azotan srebra. Substancja taka świetnie sprawdza się w walce z bakteriami, przyspiesza też proces gojenia się ran. W walce z brodawkami i kurzajkami lapis działa doskonale, zatem jego popularność nie powinna być dla ciebie większym zaskoczeniem. 

Maść z jaskółczym zielem

Jaskółcze ziele jest rośliną leczniczą, która w walce z kurzajkami wykazuje się dużą skutecznością. Świeży sok z tego zioła wykazuje silne właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Roślina doskonale radzi sobie nawet z podstępnym wirusem brodawczaka ludzkiego. Maść z takim dodatkiem może też chronić stopę dziecka przed rogowaceniem naskórka oraz rozwojem stanu zapalnego. 

Preparaty z kwasem salicylowym

Kwas salicylowy to kolejny sojusznik w walce ze zmianami, które mogą się pojawić na stopie malucha. Substancja ta znana jest ze swoich złuszczających właściwości, dzięki czemu utrzymanie gładkich i zdrowych stóp staje się łatwiejsze. 

Choć kurzajki często same znikają po pewnym czasie, nie możesz ignorować ich obecności na stopie dziecka. Pamiętaj, by nauczyć malucha odpowiedniej troski o higienę oraz sprawdzać, czy na jego skórze nie pojawiają się niepokojące zmiany. To najprostszy sposób na to, by zaoszczędzić mu wielu problemów i zadbać o jego zdrowie.



Zobacz także:
Zobacz też:  Refleksoterapia stóp - dobroczynny masaż
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też