sposób na popękane pięty

Dlaczego pękają pięty? Poznaj sposób na popękane pięty!

Irena

Okazuje się, że popękane stopy to nie tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny. Ich nadmierne popękanie może prowadzić do groźnych infekcji, a nawet uniemożliwić poruszanie się. Dlatego warto codziennie dbać o pielęgnacje pięt i dowiedzieć się, dlaczego w ogóle pękają.

Pękające pięty – przyczyny zdrowotne

Popękane pięty nie zawsze oznaczają zaniedbania pielęgnacyjne, czy zbyt ciasne buty na co dzień, a mogą wskazywać na chorobę organizmu. Bardzo podatni na pękające pięty są cukrzycy, bo mają oni zaburzone krążenie, przez co często nie odczuwają w pięcie bólu, a to prowadzi do chronicznego ranienia pięty. Taka przypadłość nosi nazwę zespołu stopy cukrzycowej i objawia się owrzodzeniem, czy nawet kompletnym zniszczeniem tkanek głębokich w całej pięcie, jak i stopie. Przypadłość ta występuje u 10-15% osób chorych na cukrzycę.

Poza cukrzykami popękane stopy mogą oznaczać niedożywienie lub mało zróżnicowaną dietę, która nie zapewnia podstawowych witamin (głównie witaminy A). Bardzo często przyczyną jest również cykliczny brak odpowiedniego nawodnienia zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Są to więc przypadłości spowodowane głównie trybem życia, które, w porównaniu do cukrzycy, są relatywnie łatwe do zmiany.

Dlaczego pękają pięty – przyczyny poza zdrowotne

Powyżej opisanie choroby są jednak dość rzadkie, w porównaniu z tym, jak często pękające stopy występują z zaniedbań. Takie zaniedbania, to chociażby brak odpowiedniej, codziennej, pielęgnacji stopy.

Pierwszą przyczyną pękania jest po prostu sucha skóra. Okazuje się, że naskórek stopy zbudowany jest z wielu warstw i zewnętrzny naskórek może być całkowicie odcięty od wody z wewnątrz, w wyniku czego skóra staje się sucha, a nawet pojawia się rogowaty naskórek. Przeciwdziałaniem na suche pięty jest okresowy peeling naskórka pięt, dbanie o poprawne nawodnienie organizmu, a także dieta bogata w witaminę A.

Zobacz też:  Jak usunąć odcisk?

Druga przyczyna to styl życia, a więc głównie praca, gdzie stopy utrzymujące cały ciężar ciała, są wystawiane na szczególną eksploatację. W takim wypadku przyczyną są bardzo często za ciasne buty, które sukcesywnie ścierają naskórek, a to prowadzi do podrażnień. Nie można takiej sytuacji bagatelizować, ponieważ cykliczne podrażnione stopy mogą prowadzić do infekcji, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Trzecia przyczyna to nadmierne ścieranie naskórka stopy i pięt. Warto dbać o nasze pięty, ale robienie tego za często może prowadzić do podobnych podrażnień jak w przypadku za ciasnych butów. Tak więc warto to robić, ale z umiarem.

Sposób na popękane pięty

Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć, jednak jeśli już pojawiły się u nas popękane stopy, to warto wiedzieć jak je uzdrowić, zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu.

1. Pierwszym, najpopularniejszym, sposobem jest kąpiel solna lub nawet moczenie samych stóp w wodzie z solą. Nie każdy ma przecież wannę w domu, ale na szczęście zabieg ten można przeprowadzić nawet w misce, jednocześnie czytając książkę, czy robiąc cokolwiek innego, co wymaga siedzenia. Jest to niewymagająca czynność, a powinna w pełni uzupełnić niedobory mineralne w naszej stopie, co wpłynie na ich kondycję.

2. Kąpiel w naparze z ziół. Działanie jest podobne do kąpieli solnej, ale zapewni dodatkowe wartości odżywcze. Taką kąpiel warto zrobić jako zamiennik kąpieli solnej raz na kiedyś. Do takiego naparu będziemy potrzebować gorącej wody, kozieradki, siemienia lnianego i rumianku. Zioła wsypujemy do miski, zalewamy gorącą wodą i w takim naparze moczymy stopy przez około 15 minut.

3. Krótka kąpiel w mleku i nacieranie stóp solą oczyszczoną. Żeby wykonać taki zabieg, musimy początkowo moczyć stopy w lekko podgrzanym mleku, po czym natrzeć je sodą oczyszczoną, która przejawia właściwości podobne do sklepowego pumeksu.

Zobacz też:  Anatomia stopy

4. Codzienna pielęgnacja za pomocą kremów nawilżających. Nawet jeśli stopy, a więc i pięty, są w złym stanie, to możemy nieco poprawić sytuacje samą pielęgnacją. Warto wykonać jedną z powyżej opisanych kąpieli, a nawet wszystkie trzy na przestrzeni tygodnia, a następnie przejść do codziennej pielęgnacji. Najlepiej wybierać kremy, które w swoim składzie zawierają mocznik, który zmiękcza naskórek i pomaga utrzymać nawilżenie stopy.

5. Skutecznym sposobem jest również kupno witaminy A w kapsułkach, wtarcie jej w stopy, nasmarowanie stóp kremem nawilżającym i założenie skarpetek. Taki zabieg najlepiej przeprowadzić do snu, a stopy już po jednej nocy powinny być mocno odnowione.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też