Pofalowane paznokcie

Pofalowane paznokcie – czy mogą oznaczać chorobę?

Pofalowana płytka paznokcia to stan, który może mieć wiele różnych przyczyn. To nierzadko efekt źle przeprowadzonych zabiegów kosmetycznych, ale także urazów mechanicznych czy też chorób organizmu. Kiedy pofalowane paznokcie powinny niepokoić?
Irena

Wiele zależy od tego, jak dokładnie wygląda deformacja paznokcia. Oczywiście w każdym niepokojącym przypadku warto skonsultować się z dermatologiem, który oceni skąd się biorą pofalowane paznokcie i czy konieczne są bardziej szczegółowe badania w tym kierunku. Zdarza się, że to stan spowodowany prze cukrzycę, niedoczynność tarczycy czy choroby wieńcowej. Dowiedz się więcej o specyficznych zmianach na paznokciach i przekonaj się, że czasem to nie tylko problem estetyczny.

Pofalowane paznokcie. Co może być ich przyczyną?

Najczęściej przyczyną pofalowanych paznokci jest choroba, niedobór określonych witamin w organizmie lub uszkodzeń o charakterze mechanicznym. Poprzeczne bruzdy na powierzchni płytki paznokciowej nazywa się liniami Beau. Powodem ich powstawania może być cukrzyca, problemy z krążeniem lub układem pokarmowym. To także skutek działania czynników zewnętrznych, np.:

  • zbyt długiego i intensywnego moczenia dłoni i stóp w wodzie;
  • negatywnego wpływu kosmetyków lub detergentów,
  • uszkodzenia płytki w trakcie wykonywania zabiegów kosmetycznych,
  • częstego używania zmywacza do paznokci (szkodliwy jest głównie aceton).

Jeśli bruzdy na paznokciach są podłużne, mogą wskazywać na:

  • braki w organizmie cynku, wapnia, magnezu oraz witamin z grupy B;
  • długotrwały stres;
  • odwodnienie organizmu;
  • naturalne starzenie się skóry.

Pofalowana płytka paznokcia a problemy dermatologiczne

Dość często zdarza się, że do pofalowania paznokci przyczynia się infekcja grzybicza. W takiej sytuacji płytka staje się żółta i nieregularna. Poza grzybicą przyczyną zmian na paznokciach mogą być:

  • łuszczyca – wówczas organizm zaczyna atakować własne, zdrowe tkanki, niszcząc je. Paznokcie osób zmagających się z łuszczycą są pokryte linami Beau;
  • łysienie plackowate – problem na tle autoimmunologicznym, które prowadzi do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów. Bruzdy na paznokciach przybierają postać zagłębień na płytce;
  • bielactwo – choroba wywołana bezpośrednio obumieraniem melanocytów. Na paznokciach zaczynają widnieć poprzeczne lub podłużne bruzdy oraz białe plamy i wybarwienia;
  • niedokrwienie mięśnia sercowego – nazywane także chorobą wieńcową.
Zobacz też:  Zaczerwienienie między palcami - powód do niepokoju?

Bruzdy na paznokciach a tarczyca

Niewłaściwe funkcjonowanie tarczycy może bardzo negatywnie wpływać na działanie całego ludzkiego organizmu. falista płytka paznokcia to nierzadko objaw wskazujący na niedoczynność tego gruczołu. U osób z tym problemem dochodzi do oddzielenia się płytki paznokcia od łożyska, jednak stan ten nie powoduje bólu. Jeśli podejrzewasz u siebie niedoczynność tarczycy i towarzyszą temu problemy z paznokciami, konieczne będzie wykonanie takich badań, jak stężenie we krwi:

  • hormonu tyreotropowego przysadki mózgowej, TSH regulującego pracę tarczycy;
  • hormonu tarczycy, wolnej trijodotyroniny, FT3;
  • hormonu tarczycy, wolnej tyroksyny, FT4.

Brudy i wgłębienia na paznokciach. Czy to problem tylko dorosłych?

Rodzice często kojarzą pofalowane paznokcie u dzieci z infekcją grzybiczą, jednak grzybica u dzieci nie występuje zbyt często. Gdy dochodzi do deformacji paznokcia u najmłodszych, prędzej należy podejrzewać:

  • negatywne skutki zażywanych leków;
  • choroby na tle genetycznym;
  • choroby o charakterze dermatologicznym,np. łuszczycę czy pęcherzycę.

Jakie zmiany na paznokciach można zwykle zaobserwować u dzieci? Najczęściej są to:

  • prążkowanie poprzeczne albo podłużne – na skutek schorzeń dermatologicznych, np. łuszczycy, liszaja płaskiego. Im dziecko jest starsze, tym pofalowania na paznokciach mogą być silniejsze;
  • wklęśnięcia – to często stan fizjologiczny, który utrzymuje się od urodzenia, a zanika samoistnie po ok. 3 miesiącach;
  • trachyonychia – nazywana także dziecięcą dystrofią dwudziestu paznokci. Do typowych symptomów choroby należą podłużne bruzdy na paznokciach. Płytka jest szorstka i swoją strukturą przywodzi na myśl powierzchnie pestki brzoskwini.

Leczenie pofalowanych paznokci

Dokładna metoda leczenia zależy od stopnia zaawansowania zmian. Pojawienie się na płytce paznokcia poprzecznych i podłużnych bruzd za każdym razem jest wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki, choćby w kierunku zakażenia grzybami, ewentualnych niedoborów pokarmowych czy chorób o charakterze autoimmunologicznym.

W procesie leczenie najważniejsza jest trafna diagnoza przyczyny pofalowania, a także właściwe odczytanie objawów. Każda deformacja, która wzbudza twój niepokój powinna zostać skonsultowana z lekarzem ogólnym. W trakcie wizyty zdecyduje on o ewentualnym skierowaniu do specjalisty dermatologa. Może także zadecydować o postępowaniu diagnostycznym i każdym innym, jeżeli uzna, że problem nie ma związku z tłem dermatologicznym.

Zobacz też:  Piankowe poduszeczki ochronne na odciski - koniec z bólem i dyskomfortem!

Pofalowane paznokcie mogą być wynikiem urazów, ale także poważnych chorób wewnętrznych. Właśnie dlatego tak ważna jest samodzielna obserwacja kondycji swoich paznokci i szybka reakcja, jeśli pojawią się na nich jakiekolwiek niepokojące cię zmiany.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też