schodząca skóra na stopach

Schodząca skóra na stopach to inaczej łuszczenie się skóry. Co oznacza?

Niepoprawna pielęgnacja albo wręcz zupełna ignoracja troski o stopy może powodować nadmierne przesuszenie i szorstkość skóry w tym miejscu. Wówczas naskórek może zacząć się intensywnie złuszczać. Czy to pełni normalne zjawisko? Czy wymaga konsultacji podologa?
Irena

Schodząca skóra na stopach może wywoływać dyskomfort, a w skrajnych przypadkach nawet dolegliwości bólowe. To także sytuacja, która może świadczyć o poważniejszych problemach, takich jak np. łuszczyca czy grzybica albo inne choroby. Nie w każdym przypadku produkty lecznicze czy pielęgnacyjne dostępne w aptece bez recepty będą wystarczające. Kiedy należy skonsultować się z lekarzem i jakie rozwiązania może on zaproponować? Sprawdź, z czym wiąże się rogowacenie naskórka na stopach.

Co zwiastuje schodząca skóra na stopach?

O ile umiarkowane łuszczenie się skóry w okolicy stóp jest naturalnym zjawiskiem, problem stanowi nadmiernie rogowaciejąca i złuszczająca się skóra. Ten problem w kontekście stóp dotyczy dużej części społeczeństwa i to w różnym wieku. Pękająca i łuszcząca się skóra na stopach może mieć bardzo różne przyczyny. Najczęstszą jest jej nadmierne przesuszenie. To skutek niewystarczającego nawodnienia organizmu, a także nieprawidłowej pielęgnacji skóry stóp, czy też wręcz jej zupełnego braku. Skóra staje się wtedy nadmiernie ściągnięta i swędząca, a po jakimś czasie zaczyna pękać i się łuszczyć.

Niekiedy stan ten zwiastuje poważne choroby, dlatego pod żadnym pozorem nie należy go bagatelizować. Pomocą okazuje się przeważnie wdrożenie odpowiednio dobranego leczenia, a zdarza się, że leki przyjmowane muszą być długotrwale.

Łuszczenie się skóry stóp – najważniejsze przyczyny

Nie w każdym przypadku schodząca skóra na stopach to powód do zmartwień. Przykładowo łuszcząca się skóra na stopach u noworodka, a nawet na twarzy czy innych częściach ciała to całkiem normalne zjawisko. Dzięki niemu dziecko przystosowuje się do nowych warunków „zewnętrznych”. Jeśli do łuszczenia dochodzi natomiast u osób starszych, powinno to wzbudzić niepokój. Czasem problem rzeczywiście leży w niewłaściwym nawodnieniu i pielęgnacji. Równie często zdarza się, że sucha łuszcząca się skóra na stopach wiąże się z niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Chodzi np. o zbyt intensywne nasłonecznienie, ale także zimne, wilgotne powietrze. Skóra może zostać podrażniona lub wysuszona także na skutek kontaktu z silnymi detergentami czy kosmetykami o niewłaściwym składzie.

Zobacz też:  Dziecko stawia nóżki do środka - czy to powód do niepokoju?

Schodząca skóra na stopach a łuszczyca – czy to jednoznaczne?

Bardzo często pacjenci podologiczni zastanawiają się, czy łuszcząca się skóra na stopach może być jednoznacznie oznaką łuszczycy. Problem pogłębiać może łuszczyca stóp, która jest wynikiem zaburzeń immunologicznych. Poza plamami nie są wykluczone również bardziej bolesne pęknięcia, prowadzące nawet do krwawienia. Przy łuszczycy skóra jest zaczerwieniona i boli, a dodatkowo zmiany obejmować mogą również paznokcie, wywołując ich rozdwajania się. Takie dolegliwości wymagają stałej kontroli lekarskiej.

Schodząca skóra na stopach a grzybica

Grzybica stóp to jedna z przyczyn, którą można podejrzewać, gdy w tym obszarze skóra zaczyna schodzić i łuszczyć się. Przyczyną stanu zapalnego są wówczas infekcje wywołane przez drożdżaki. Schodząca skóra na stopach u małego dziecka często wiąże się właśnie z grzybicą. Czasami wpływ na to mają nieodpowiednie buty, ale można się także zarazić w miejscach publicznych, jak przedszkole czy basen.

Na początku choroby chorzy skarżą się zwykle na świąd skóry, a dopiero później pojawia się jej zaczerwienienie i pieczenie. Grzybica stóp wymaga specjalistycznego leczenia – działanie na własną rękę może okazać się w tym wypadku zgubne.

Rogowacenie naskórka stóp a inne choroby

Sucha i twarda skóra na stopach, która łuszczy się i pęka, to dość częsta dolegliwość. Pacjent z tym problemem musi wiedzieć, że czasem schodząca skóra na stopach może świadczyć o schorzeniach niezwiązanych bezpośrednio z trybem życia pacjenta. Za przesuszenie odpowiadają m.in. takie czynniki, jak:

  • zaburzenia mikrokrążenia;
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej;
  • cukrzyca;
  • choroby tarczycy;
  • wiele innych schorzeń.

Jeżeli pojawi się u ciebie występuje przesuszenie, łuszcząca się i schodząca skóra na stopach, już bardzo blisko do podrażnienia czy bolesnych krwawień. Z uwagi na to, że kłopoty dotyczące skóry są wynikiem różnych schorzeń, najlepiej będzie zwrócić się do doktora na kontrolę. Podczas wizyty przeanalizuje on stan skóry palców i skóry między nimi, ale również sprawdzi skórę na podeszwie i piętach. Zweryfikuje też stan paznokci. Już takie działania mogą ukierunkować go na prawdopodobne przyczyny przesuszania się, swędzenia i złuszczania skóry. Diagnozę da się potwierdzić badaniami specjalistycznymi. Leczenie zawsze musi zostać dopasowane do problemu.

Zobacz też:  Czy fetysz stóp to coś złego?

Schodząca skóra na stopach to zwykle problem natury estetycznej, ale bywa, że także medycznej. Kiedy dostrzeżesz ten symptom u siebie, sięgnij po preparaty na bazie mocznika czy kwasu salicylowego. Jeśli problem posunięty jest bardziej, wizyta u dermatologa i specjalistyczne leki to kolejny krok w kierunku wyleczenia suchej skóry stóp.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też