pieczenie w stopie

Pieczenie w stopie – przyczyny i jak sobie z nim poradzić

Irena

Pieczenie stóp lub tylko ich części, np. pięty, może wskazywać na różnego rodzaju schorzenia. Jeśli pojawia się często i dodatkowo towarzyszy mu ból lub swędzenie, najlepiej skonsultować ten problem ze specjalistą.

Pieczenie w stopie

Piekące stopy mogą stanowić spory dyskomfort w ciągu dnia, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie, jak i dawać się we znaki nocą, powodując problemy z zasypianiem. Towarzyszące im nierzadko swędzenie oraz ból mogą nasilać te nieprzyjemności, nie zwlekajmy więc z pójściem do lekarza w przypadku występowania takowych objawów. Mogą one zwiastować wiele niebezpiecznych chorób, m.in. dnę moczanową oraz tocznia rumieniowatego układowego. Często pieczenie występuje u osób z zespołem niespokojnych nóg, a także u chorych na cukrzycę i niewydolność żylną. Towarzyszący mu świąd wskazuje natomiast najczęściej na zakażenie grzybiczne. Podobnie dzieje się, jeśli w organizmie występuje duży niedobór witamin z grupy B. Pieczenie w stopie może być spowodowane także modzelami i nagniotkami. Są to rodzaje odcisków, powstałych przez noszenie nieodpowiednio dopasowanego obuwia. Dolegliwość ta może być wywołana również wystąpieniem alergii kontaktowej.

Piekące podeszwy

Pieczenie zlokalizowane szczególnie w podeszwach może być objawem zaniku poduszeczki tłuszczowej. Występuje szczególnie u osób starszych, gdyż tkanka tłuszczowa znajdująca się w tym miejscu wraz z wiekiem zaczyna się rozrzedzać, co powoduje podżeranie kości śródstopia oraz stan zapalny. Takowy może dotyczyć również kaletki maziowej. 

Piekące pięty

Natomiast piekące pięty to często informacja wysyłana przez nasz organizm o wystąpieniu ostrogi piętowej, czyli zapaleniu rozcięgna podeszwowego. Problem ten dotyka także kobiet, które długi czas spędzają chodząc w butach na wyskokim obcasie.

Pieczenie w stopie – leczenie

Jeśli mamy pewność, że pieczenia nie wywołała alergia na konkretny produkt lub nie wynika ono ze źle dobranego obuwia, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Niektóre choroby dające o sobie znać przez tę dolegliwość mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia, jest nią np. zakrzepica żył. Warto przyjrzeć się także dokładniej temu, w jakim stanie jest nasza tarczyca oraz skontrolować poziom cukru we krwi. W przypadku podejrzenia zapalenia ścięgna konieczne będzie wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Jeśli okaże się, że pieczenie spowodowała grzybica, lekarz przepisze odpowiednie leki, po których objawy ustąpią w niedługim czasie.

Zobacz też:  Żylaki na stopach - objawy, przyczyny powstawania oraz najskuteczniejsze metody leczenia

Sposoby na pozbycie się uczucia pieczenia w stopie

Przede wszystkim, należy zadbać o odpowiedni poziom ruchu w ciągu dnia. Wysiłek fizyczny poprawia krążenie i wpływa pozytywnie na cały organizm. Bardzo ważny jest także dobór odpowiedniego obuwia, wykonanego z przewiewnego materiału dobrej jakości. Tak samo w przypadku skarpetek, które mają największą styczność z powierzchnią stóp. Ukojeniem może okazać się masaż. Świetnym rozwiązaniem będzie także moczenie stóp w chłodnej wodzie, jednakże powinno trwać ono tylko kilka minut. Zimno powoduje bowiem skurcz naczyń krwionośnych.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też