zaczerwienienie między palcami

Zaczerwienienie między palcami – powód do niepokoju?

Irena

 Zauważyłeś zaczerwienienie między palcami u nóg? Nigdy wcześniej nic takiego się nie wydarzyło? Zachowaj spokój i zobacz, co możesz w tej sytuacji zrobić.

Zaczerwienienia pojawiające się między palcami potrafią przysporzyć nam kłopotów. Skóra się łuszczy i pęka. Powstają trudno gojące się ranki. Do tego wszystko dotknięte zmianami miejsce może swędzieć i piec. To może być efekt podrażnienia czy reakcja na alergen. Może być też objawem choroby. W przypadku pojawienia się takich zmian trzeba więc reagować szybko.  

Zaczerwienienie między palcami – objawy

Skóra między palcami jest zaczerwieniona i sucha. Często zaczyna pękać i się łuszczyć. Mogą pojawiać się malutkie pęcherzyki. Dłonie i stopy nie wyglądają najlepiej. Często dochodzi do tego świąd, a to już bardzo zaczyna przeszkadzać w normalnym życiu. Kłopoty ze skórą pomiędzy palcami to narastający problem natury estetycznej i zdrowotnej. 

Zaczerwienienia między palcami – przyczyny

Zaczerwieniona skóra między palcami rąk czy nóg to najczęściej wynik niekorzystnych warunków atmosferycznych lub używania detergentów i kosmetyków. Zdarza się jednak, że takie objawy są spowodowane przez chorobę. 

Jeżeli zaczerwienienie między palcami występuje na dłoniach, najczęściej przyczyną są detergenty lub niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych. Wyjście na mróz bez ciepłych rękawiczek, suche powietrze czy wiatr zawsze niekorzystnie wpływają na stan dłoni. Z kolei używane powszechnie detergenty takie jak płyny do zmywania czy proszki do prania mogą podrażniać delikatną skórę rąk. Mamy przecież ciągły kontakt z tymi substancjami. Codziennie  na przykład myjemy naczynia.  Podobną reakcję mogą wywołać kosmetyki.

Zaczerwieniona i podrażniona skóra między palcami dłoni i nóg może jednak być objawem towarzyszącym grzybicy, łuszczycy czy atopowemu zapaleniu skóry.

Zobacz też:  Rekonstrukcja paznokcia – kiedy płytka wymaga interwencji?

Pęknięcia między palcami rak i nóg mogą wskazywać na grzybicę międzypalcową. Towarzyszyć im mogą wysypki. Często chory boryka się z grudkami i pęcherzykami zlokalizowanymi na bocznej powierzchni palców.  Suchość, świąd i pieczenie występują razem. Grzybica najczęściej dotyczy stóp, rzadziej dłoni.  

Podobne objawy mogą towarzyszyć atopowemu zapaleniu skóry. Najczęściej schorzenie dotyczy dzieci między 6 a 7 rokiem życia. Występuje też u osób dorosłych. Do charakterystycznych objawów AZS zalicza się nadżerki i rany między palcami. Częste są nawroty zakażeń bakteryjnych.

Pękająca skóra i zaczerwienienia między palcami mogą być objawem łuszczycy a szczególnie jej odmiany łuszczycy krostkowej. Na skórze rąk i nóg pojawiają się wypełnione ropą krostki, które zlewają się ze sobą. 

Zaczerwienienie skóry między palcami – leczenie

Sposób postępowania zależy oczywiście od przyczyny takiego stanu. 

Jeżeli powodem jest grzybica, należy stosować miejscowe preparaty przeciwgrzybicze w postaci maści i żelów. Przy atopowym zapaleniu skóry leczenie polega na stosowaniu natłuszczających maści. Czasami konieczna jest terapia sterydowa. Przy stwierdzonej łuszczycy lekarz może zalecić preparaty doustne. Chorą skórę zaś należy smarować specjalistycznymi maściami. W przypadku reakcji alergicznych  rozwiązaniem jest unikanie kontaktu z drażniącymi nas produktami. Można zmienić je na środki ekologiczne, zacząć korzystać ze zmywarki czy zawsze zakładać rękawiczki ochronne podczas porządków. Należy dbać o dobre nawilżenie skóry w podrażnionych miejscach. Stosować maści z witaminą  A i E. Zmiany powinny ustąpić dość szybko.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też