pamiętaj o twarzy

Dbając o stopy, pamiętaj o twarzy – filtry UV, jako doskonała prewencja przeciwstarzeniowa i nie tylko

Kasia Bez

Dbanie o urodę nadal jest dla niektórych okazem próżności. Najwyższy czas obalić ten niesprawiedliwy mit. Poznaj jeden z najistotniejszych elementów pielęgnacji – krem z filtrem UV.

Troska o stopy ma często związek ze zdrowiem. To właśnie osoby z cukrzycą czy w podeszłym wieku troszczą się, aby były zadbane. Zaniechanie tej kwestii potrafi uprzykrzyć życie i codziennie funkcjonowanie. Zapobieganie zmarszczkom na twarzy i dbanie o brak licznych dermatoz także powinno wejść każdemu w nawyk i stać się przyjemną rutyną. W naszym poradniku przedstawimy ci jeden z najlepszych rodzajów kremów, czyli z ochronnym filtrem UV. Czy wiesz, co dokładnie robi i jak go aplikować?

Promieniowanie a skóra – niekorzystne działanie słońca

Słońce to element niezbędny do życia. Przede wszystkim uczestniczy w syntezie witaminy D – bardzo ważnego związku do prawidłowego rozwoju m.in. kości, ale także układu nerwowego. Niestety promieniowanie słoneczne nie jest korzystne dla twojej skóry. Jego działanie uzależnione jest od rodzaju promieniowania, które można podzielić na:

  • UVA – promieniowanie o długim zasięgu, przez co ma zdolność dotarcia, aż do skóry właściwej, czyli miejsca wielu procesów – przyspiesza starzenie się skóry, obniża jej odporność;
  • UVB – ten rodzaj odpowiada za opaleniznę, i inne procesy zachodzące bardziej na powierzchni naskórka, odgrywa dużą rolę w powstawaniu przebarwień.

Krem z filtrem UV – co to za kosmetyk?

Olejki do opalania z filtrem, kremy, emulsje – to kosmetyki specjalistyczne o ukierunkowanym działaniu. Posiadają w swoim składzie głównie substancje, które odpowiadają z odbijanie lub pochłanianie szkodliwego promieniowania, ale także wiele innych – pomocniczych. Mimo tego nie służą do nawilżania, czy odżywiania. W tym celu należy sięgnąć po dodatkowe produkty. Kremy z filtrem są między sobą zróżnicowane pod względem użytych w nich filtrów, które mogą być:

  • mineralne;
  • fizyczne;
  • mieszane.
Zobacz też:  Moczenie nóg w soli – zastosowanie i sposób wykonania

Bez względu na ich nieco odmienne zachowanie w stosunku do promieni słonecznych – ich cel jest taki sam. Ochrona skóry przed fotostarzeniem, przebarwieniami, ale także przed czerniakiem, czyli nowotworem. 

Czy krem z filtrem to produkt dla każdego?

Zastanawiasz się jaki krem do opalania będzie dla ciebie najlepszy? Czy to w ogóle produkt odpowiedni dla ciebie? Preparaty ochronne przed słońcem mogą, a nawet powinny być stosowane przez każdego – prewencyjnie. Obecne technologie oraz wysoka jakość i bezpieczeństwo kosmetyków, sprawiają, że są odpowiednie nawet dla osób z AZS, czy trądzikiem. Oczywiście skóra z otwartymi ranami, czy niezidentyfikowana dermatozą wymagają wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Aplikacja produktów przeciwsłonecznych

Jednym z najważniejszych aspektów każdej pielęgnacji jest systematyczność oraz odpowiednia aplikacja. W przypadku kremów z filtrem ma to ogromne znaczenie. Nie stosowanie się do zaleceń skutkuje tym, że produkty działają w minimalnym stopniu – o ile w ogóle. Jak zatem należy nakładać krem z filtrem? Liczy się przede wszystkim jego ilość. Zaleca się sugerowane objętością wskazującego palca. Wydaje ci się, że to za dużo? Nic bardziej mylnego! Dobrej jakości krem, wchłonie się i nie pozostawi widocznej warstwy – wyjątkiem są te mineralne, którym należy nieco pomóc. Inną ważną kwestią jest tzw. ponowna aplikacja kremu z filtrem. Powinno się go nakładać co 2 godziny. 

Gdzie kupić dobry produkt przeciwsłoneczny i ile to kosztuje?

Kosmetyki przeciwsłoneczne stały się bardzo popularne. Dzięki temu nie będziesz mieć problemu z ich dostępnością oraz kupnem. Znajdziesz je w drogeriach, mniejszych sklepach z kosmetykami oraz aptekach. Wiele z nich gości na półkach w dużych supermarketach, szczególnie w letnim sezonie. Dobrą opcją będą zakupy w internecie, które zrobisz, nie wychodząc z domu. Ceny kosmetyków z filtrami są bardzo zróżnicowane – zaczynają się już od 20 zł, jednak mogą kosztować nawet 200 złotych. 

Zobacz też:  Kolagen w kosmetykach - wart zainteresowania?

Niemal każdy element ciała wymaga należytej troski. Pielęgnacja skóry twarzy jest bardzo złożona. Głównym jej założeniem to ochrona przed wczesnym starzeniem, chorobami i defektami. Z pomocą przychodzi krem z filtrem, którego stosowanie daje długofalowe efekty. Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też