Domowy pedicure, jeśli będzie wykonany starannie i z uwzględnieniem wszystkich potrzebnych działań, może dać nie gorsze skutki niż profesjonalny. Warto dowiedzieć się, jak zrobić go krok po kroku.
Nie tylko pielęgnacja paznokci
Wiele kobiet myśli, że zabieg pedicure polega tylko na nadaniu pięknego wyglądu paznokciom, tymczasem zadbanie o skórę stóp jest nawet jeszcze ważniejsze, a z pewnością zabiera więcej czasu. Jeśli nie dopilnuje się tego obowiązku, stopy na pewno nie będą wyglądać ładnie – nie ma nic gorszego, zwłaszcza u kobiety, niż widoczne latem zrogowaciałe, szorstkie pięty. Pedicure warto jednak wykonywać przez okrągły rok, a nawet zimą może być on jeszcze bardziej potrzeby, gdy stopy są zamknięte w solidnych, nieprzewiewnych butach i nierzadko narażone na silne pocenie.
Pedicure krok po kroku
Jeśli masz brzydkie paznokcie, to domowy pedicure jest właśnie dla Ciebie. Wykonanie domowego pedicure nie jest trudne, ale na pewno trzeba postępować starannie, a przy tym zarezerwować sobie sporo czasu. Skóra stóp ma tendencje do silnego wysuszania się i rogowacenia, a kiedy nie dba się o nią regularnie, pierwszy pedicure, na przykład po zimie, może zabrać wiele czasu potrzebnego nie tyle na stylizowanie paznokci, co właśnie na przywracaniu skóry do odpowiedniego stanu.
Pierwszym, o co należy zadbać, jest wymoczenie stóp w ciepłej wodzie, z dodatkiem mydła lub soli, co zmiękczy naskórek oraz paznokcie, dzięki czemu łatwiej będzie się na nich pracować. Moczenie powinno trwać około 15 minut, przy czym można zająć się pierwszą stopą w czasie, gdy druga jeszcze się moczy. Pozwoli to zaoszczędzić czas, jak również uniknąć sytuacji ponownego stwardnienia naskórka i paznokci.
Potem należy przystąpić do usuwania zrogowaceń i martwego naskórka. Można użyć do tego pumeksu, tarki lub preparatu złuszczającego jak peeling czy scrub, zależnie od preferencji, a także stopnia zrogowacenia skóry. Jeśli przy tym jest ono silne, możliwe, że trzeba będzie włożyć w ten etap sporo wysiłku i czasu. Kosmetyczka ma o wiele łatwiej i jest w stanie działać szybciej, gdyż ma do dyspozycji specjalistyczny sprzęt, zaś domowy pedicure musi opierać się na tradycyjnych metodach.
Następnie należy zająć się paznokciami – patyczkiem odsunąć z ich powierzchni narastające skórki (i je wyciąć w przypadku ich nadmiaru), wypolerować powierzchni paznokci, skrócić je i opiłować w celu wyrównania brzegów. Potem można je pomalować lub nie, zależnie od potrzeb.
Pedicure domowy, tak samo jak profesjonalny, powinien kończyć się nawilżeniem stóp dobrym kremem.
Jak często wykonywać?
Takie zabiegi kobiety malujące paznokcie zwykle wykonują wówczas, gdy lakier traci estetyczny wygląd i trzeba go zmyć, ale potrzeba złuszczania skóry może zachodzić częściej. Zwykle co kilka dni na stopach pojawia się martwy naskórek, a jego systematyczne złuszczanie pozwala usunąć mocniejszych zrogowaceń. Takie częste złuszczanie stóp nie zabiera też wiele czasu i sprawia, że późniejszy pełny pedicure trwa krócej.
Zobacz także: