pielęgnacja stóp w kilku krokach, o czym pamiętać

Pielęgnacja stóp w kilku krokach, o czym pamiętać?

Irena

Wiele osób regularnie odwiedza gabinety piękności w celu poprawienia urody, zrobienia manicure. Paznokcie stóp także wymagają odpowiedniej pielęgnacji, nie można ograniczać się wyłącznie do dłoni stanowiących wizytówkę każdego człowieka. Dbanie o stopy ma znaczenie zarówno latem, jak i podczas pozostałych miesięcy. Każdego dnia są one narażone na duże obciążenia, dźwigają ciężar całego ciała. Warto wobec tego robić regularnie domowe SPA dla stóp, aby poczuć przyjemne ukojenie i zadbać o ich nienaganny wygląd. Obecnie do dyspozycji są przeróżne kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji stóp, które ułatwiają uzyskanie pożądanych efektów.

W trosce o zdrowie stóp

Dbanie o stopy powinno wejść każdemu w nawyk, należy zatroszczyć się o ich zdrowie i ładny wygląd. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego utrzymanie ich w dobrej kondycji to podstawa. Powinno się je codziennie oglądać w celu kontrolowania ich stanu. Znaczenie mają wygląd skóry i paznokci, obrzęki, pęcherze, skaleczenia i zadrapania. Jeśli zauważy się wcześniej niepokojące objawy, to można uchronić się przed poważniejszymi dolegliwościami i rozwojem różnych chorób. Nie jest przecież normalne to, aby skóra na stopach była zaczerwieniona albo pokryte wysypką. Niektóre osoby nie przykładają dużej wagi do stóp, nie poświęcają im zbyt wiele czasu podczas kąpieli. Trzeba jednak pamiętać o tym, że samo przebywanie w wodzie, nawet jeśli znajdują się w niej mydliny lub pozostałości po innych środkach przeznaczonych do mycia ciała, to nie jest to równoznaczne z czystymi stopami. Powinno się dokładnie wyczyścić wszystkie przestrzenie między palcami i zagłębienia. Jeśli ktoś boryka się z problemem nadmiernej potliwości stóp lub ich świądem, to warto zadbać o dodatkową kąpiel, szczególnie po całym dniu chodzenia butach lub bycia aktywnym fizycznie.

Zobacz też:  Domowe sposoby pielęgnacji na bazie oleju kokosowego 

Jak zadbać o stopy?

Bardzo ważną kwestią w przypadku stóp jest to, aby nie były one wilgotne, bo w połączeniu z ciepłem tworzą się idealne warunki do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. Należy wobec tego zadbać o suchość stóp, aby nie doszło do powstania infekcji ani rozwoju grzybicy. Objawy chorobowe są bardzo uporczywe, a leczenie żmudne i czasochłonne. Po każdej kąpieli powinno się dokładnie osuszyć stopy, pamiętając o wytarciu miejsc między palcami. Kolejną kwestią jest nawilżenie skóry stóp w celu jej zmiękczenia, wygładzenia i zwiększenia elastyczności. Do wyboru są rozmaite kosmetyki do pielęgnacji stóp, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Warto wcierać krem do suchych stóp po każdym ich umyciu, najlepiej intensywnie regenerujący, który pomoże uporać się z rogowaceniem i złuszczaniem martwego naskórka. Po wmasowaniu kosmetyku powinno się założyć skarpetki, aby substancje czynne mogły lepiej zadziałać. Pomimo tego, że skóra stóp jest gruba, to jednak trzeba je pielęgnować delikatnie. Znaczenie ma to, aby prawidłowo obcinać paznokcie, skracać je prosto, a krawędzie można spiłować pilnikiem. Stopy wymagają też ruchu, warto wykonywać ćwiczenia w postaci poruszania palcami i wykonywania ruchów kostkami. Zadbać należy również o odpowiednio dobrane, wygodne obuwie, dobrze wyprofilowane.

Na czym polega domowa pielęgnacja stóp?

Mycie stóp to jedno, ale warto regularnie robić relaksujące kąpiele, mocząc je w ciepłej wodzie z dodatkiem olejków eterycznych/roślinnych i soli pielęgnacyjnej. Można też dodać miodu, mleka, siemienia lnianego. W ten sposób stopy zostaną odpowiednio przygotowane do kolejnych zabiegów. Istotne jest złuszczanie naskórka, najlepiej sprawdzi się do tego gruboziarnisty peeling: wygładzający skórę, usuwając martwy naskórek i zapobiegający jej rogowaceniu.  Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż używanie tarek czy pumeksów. Sprawdzą się one w przypadku zgrubień i zrogowaceń. Przyda się elektryczna tarka, dzięki której pozbycie się drobnych odcisków będzie łatwe i szybkie. Z kolei do przycinania paznokci świetnie nadają się duże cążki wykonane ze stali chirurgicznej. Nie należy wycinać skórek. Znaczenie ma to, aby przycinać paznokcie u stóp po ich wcześniejszym namoczeniu, czyli zmięknięciu, co ułatwi zadanie. Warto kupić specjalne urządzenie do pielęgnacji stóp, które zapewni im domowe SPA w dowolnym momencie. Można siedzieć wygodnie przed ekranem telewizora i oglądać swój ulubiony film lub czytać książkę, a w tym czasie stopy będą przyjmie masowane i pielęgnowane.

Zobacz też:  Domowe sposoby na suche suche i pękające pięty, a także na pocenie nóg. Kompedium wiedzy


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też