twarde paznokcie u nóg

Twarde paznokcie u nóg – jak je skracać?

Irena

Twarde paznokcie u nóg mogą być zaletą, gdyż nie są podatne na złamania, a także na odkształcanie pod wpływem noszenia na przykład ciasnego obuwia. Problem jednak pojawia się, kiedy trzeba je skrócić.

Twarde paznokcie u nóg – przyczyny

Z twardymi paznokciami u nóg zwykle zmagają się mężczyźni, ale nie tylko. Twarde, zgrubiałe, brzydkie paznokcie, również u rąk, w dodatku nierzadko wyglądające mało estetycznie, to także domena osób w podeszłym wieku, co ma związek z naturalnymi zmianami zachodzącymi w ich organizmie. Oczywiście mocne paznokcie mogą być też wynikiem stosowanych suplementów czy odżywek, ale nieraz też zgrubiała płytka jest oznaką choroby, na przykład grzybicy.


Niezależnie jednak od przyczyny, obcinać paznokcie trzeba, nie tylko ze względów higienicznych i estetycznych, a także ze względu na wygodę, ale też dlatego, że zbyt długa płytka odkształca się i może boleśnie się wyginać.

Jak obciąć twarde paznokcie u nóg?

By poradzić sobie z twardymi paznokciami u stóp, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, należy obcinać je systematycznie, gdyż na pewno łatwiej jest obciąć paznokcie o nieznacznej długości niż bardzo długie. To drugie jest zresztą nieprzyjemne nawet w przypadku płytek standardowych, jak i źle wpływa na kondycję paznokci.

Po drugie, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w dobre akcesorium. Większość osób ma własne preferencje co do tego, czy używa nożyczek do paznokci, cążek czy specjalnego obcinacza. Na pewno jednak musi to być produkt typowo do paznokci, a nie na przykład nożyczki do papieru, jak również musi być odpowiedniej jakości i ostry. Stępionymi nożyczkami czy obcinaczem tylko połamie się paznokcie, co będzie niezwykle nieprzyjemne, pogorszy ich kondycję, a także będzie wymagało ich czasochłonnego opiłowywania w celu wyrównania brzegów.

Zobacz też:  Czy fetysz stóp to coś złego?

Po trzecie, twarde płytki zostaną znacząco zmiękczone po wymoczeniu ich w wodzie z dodatkiem mydła lub soli. Można zatem moczyć stopy przed zabiegiem pedicure albo po prostu, dla oszczędności czasu, zabrać się za ich obcinanie po kąpieli.

Przy takich problematycznych paznokciach trzeba szczególnie pamiętać o odpowiednim sposobie obcinania. Nie należy skracać płytek zbyt mocno, gdyż może pojawić się bolesność palców. Nie można także wycinać paznokci po bokach, gdyż jest to prosta droga do niezwykle uciążliwego, a nawet groźnego wrastania paznokci.

A może piłowanie?

Choć obcinanie paznokci u nóg wydaje się szybsze i wygodniejsze niż ich piłowanie pilniczkiem, może to być lepsze wyjście, szczególnie w przypadku twardych płytek. Dobry pilnik poradzi sobie nawet z najtwardszą płytką, a przy tym można kontrolować kształt, jak i długość paznokci, podczas gdy stosując na przykład obcinacz, niełatwo o skrócenie płytek zbyt mocno albo za słabo. Trzeba jedynie pamiętać o tym, by stosować dobry pilnik. W przypadku twardych płytek papierowy na pewno okaże się nieodpowiedni, ale metalowy także nie jest dobrym wyborem. Najlepiej postawić na wariant szklany albo szafirowy.

Artykuł powstał we współpracy z poprostuzdrowo.pl



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też