Jak schodzi paznokieć? Jest to sytuacja, w której dochodzi do odklejenia się jego płytki od łożyska. Bardzo czesto dochodzi do tego, gdy zabraknie odpowiedniej pielęgnacji dłoni, dojdzie do błędów podczas zabiegów kosmetycznych czy też po urazie mechanicznym. Niezależnie od stopnia uszkodzenia nigdy nie należy lekceważyć tej sytuacji i zgłosić się na konsultację lekarską. Odklejenie paznokcia od łożyska to potencjalne źródło zakażenia, które może przysporzyć o wiele poważniejszych problemów. Sprawdź, dlaczego paznokieć może się odwarstwiać, jak można temu zapobiec oraz jak leczyć, gdy już do tego dojdzie.
Przyczyny schodzącego paznokcia – infekcja, uraz i inne
Schodzący paznokieć to dolegliwość, która dotyczyć może osób noszących długie paznokcie, a które doświadczyły rozmaitych urazów. Często są one wynikiem:
- niewłaściwej pielęgnacji;
- źle przeprowadzonych zabiegów kosmetycznych;
- wynikiem prac manualnych;
- urazów sportowych.
Kiedy płytka paznokciowa odkleja się od łożyska, może to świadczyć także o poważnych schorzeniach. Wówczas to już nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny. Wśród takich chorób wskazuje się m.in. na:
- choroby tarczycy;
- łuszczycę paznokci;
- opryszczkę;
- grzybicę;
- anemię;
- antybiotykoterapię;
- atopowe zapalenie skóry (AZS);
- zakażenie paciorkowcem;
- łysienie plackowate;
- nowotwór płuc,
- kiłę,
- cukrzycę.
Jak schodzi paznokieć? Etapy tego procesu
Cały proces trwa około miesiąca i zachodzi etapami. W momencie gdy płytka paznokciowa zaczyna odchodzić od łożyska, paznokieć przebiera inną barwę. Początkowo jest to kolor siny, a następnie na brązowy i czarny. Co więcej, nie wiąże się to z żadnym bólem czy dyskomfortem. Dopiero ewentualna infekcja bakteryjna może spowodować, że stan ten zacznie ci dolegać.
Leczenie odwarstwionej płytki paznokcia
Leczenie tego stanu w dużej mierze zależy od złożoności zmiany. Jeżeli paznokieć schodzi na skutek urazu, zwykle wystarczy poczekać aż zejdzie całkiem, a następnie odrośnie. Cały proces może trwać nawet kilka miesięcy. Gdy problem nie wynika z urazu, konieczna jest pilna konsultacja z dermatologiem w celu ustalenia dokładnej przyczyny. Aby przyspieszyć gojenie się paznokcia domowymi sposobami, możesz zwiększyć stopień swojej codziennej higieny.
Schodzący paznokieć – czy można tego uniknąć?
Z uwagi na to, że odrastanie paznokcia to proces żmudny i ciągnący się nawet przez pół roku, warto wdrożyć na co dzień dobre nawyki profilaktyczne, które pozwolą zminimalizować ryzyko uszkodzenia paznokci i ich odchodzenia. Przede wszystkim warto regularnie obserwować swoje paznokcie. Przy pierwszych objawach grzybicy jak najszybciej odwiedzić gabinet specjalisty. Niemnie istotna jest codzienna higiena paznokci oraz wszelkich przyrządów, których używasz do ich pielęgnacji czy stylizacji.
Długość paznokci dobrze jest dostosować do trybu swojego życia i pracy. Jeśli ma ona charakter sportowy lub ogólnie fizyczny, postaw raczej na krótkie paznokcie. Nie powinieneś też przesadnie moczyć dłoni i stóp, a od czasu do czasu dobrze jest zastosować specjalne odżywki do paznokci. Co ważna, podczas wykonywania prac domowych z użyciem silnych detergentów, chroń swoje dłonie i paznokcie rękawiczkami.
Schodzący paznokieć to problem, który może dotyczyć zarówno stóp, jak i dłoni. W leczeniu najważniejsze jest niedopuszczenie do zakażenia paznokcia, co nie zawsze bywa łatwe, gdy stan zapalny mocno się rozwija. Dlatego warto zastosować się do wymienionych sugestii i zadbać o higienę swoich paznokci na co dzień. Pamiętaj, że schodzący paznokieć to problem, który może dotknąć osoby w każdym wieku i o różnych stylach życia. Odstający paznokieć to sygnał, który powinien od razu nakłonić cię do rozmowy z dermatologiem.
Zobacz także: