puchnięcie nóg w ciąży

Puchnięcie nóg w ciąży – jak sobie radzić?

Irena

Ciąża jest niesamowitym czasem, podczas którego kształtuje się nowe życie. Tak poważne zadanie jest ogromnym wysiłkiem dla całego organizmu. Jedną z wielu bolączek jest puchnięcie nóg w ciąży jak sobie radzić? Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Sprawdź!

Jedna z wielu dolegliwości ciążowych

Często słyszymy, jak ktoś komplementuje kobietę przy nadziei, mówiąc jej, że wygląda promiennie, kwitnąco. Rzeczywiście często radość z oczekiwania na dziecko wylewa się z duszy. Jednak wraz z tą radością kobiety muszą zmierzyć się z różnymi ciążowymi dolegliwościami.

Każdy człowiek jest inny, dlatego też każda ciąża jest inna, nawet u tej samej kobiety. Co za tym idzie, przypadłości też bywają rozmaite na różnych etapach rozwoju dziecka.
Nie każda z brzemiennych doświadcza nudności czy hemoroidów. Niestety bolączka dotycząca opuchniętych nóg dopada niemal każdą panią.

Problem ten pojawia się najczęściej w ostatnim, trzecim trymestrze ciąży. Związany jest z dwoma czynnikami – gromadzeniem się wody w organizmie oraz zwiększającą się wagą.
Ten pierwszy czynnik jest związany z naturalnymi procesami organizmu, który zbiera wodę na zapas, przygotowując się do wielkiego wysiłku jakim jest poród. Drugi czynnik zaś dotyczy ciężaru dziecka, które z tygodnia na tydzień przybiera dodatkowe gramy. Przyszła mama także często dokłada sobie kilogramów z powodu rozmaitych zachcianek.

Sposoby na opuchnięte nogi


Jak radzić sobie z tą przypadłością? Czasami kobiety mają konkretny powód by się skarżyć, gdyż kostki potrafią spuchnąć do granic możliwości. Sposób na złagodzenie opuchlizny i bólu jest kilka, lecz warto stosować się do każdego po trochu, aby osiągnąć zamierzony rezultat – ulgę.

Po pierwsze należy unikać długiego chodzenia lub stania. Jest to zbyt obciążające dla nieprzyzwyczajonych nóg. Dodatkowo siedzenie stale w jednej pozycji też nie jest zalecane, gdyż utrudnia przepływ krwi. Najlepiej jest zmieniać pozycję co jakiś czas, dołączając do tego proste ćwiczenia stopy. Warto również kilka razy w ciągu dnia odpoczywać z podniesionymi nogami do góry, podpartymi na przykład poduszką czy piłką.

Zobacz też:  Żółte paznokcie u stóp - co warto wiedzieć?

Absolutnie wystrzegajcie się chodzenia w butach na obcasach, jest to zbyt duży wysiłek dla układu kostnego. Innymi sprawdzonymi sposobami są masaże, kąpiele stóp czy zmiana obuwia na nieco większe. Ulgę mogą przynieść także różne preparaty dedykowane dla kobiet w ciąży.

Skurcze – kolejna przypadłość nóg


Poza niedogodnościami płynącymi z opuchniętych nóg, wiele kobiet zmaga się z ich skurczami szczególnie w nocy. Co na skurcze łydek w ciąży może pomóc? Tutaj niektóre porady się zazębiają. Wygodne obuwie i masaże zmniejszają szanse na skurcze. Jednak najskuteczniejsza w walce ze skurczami może okazać się odpowiednia dieta. Podstawowymi składnikami, których może brakować w organizmie (gdyż maluszek potrzebuje sporo witamin) są magnez, wapń i potas. Uzupełnienie ich wraz z dietą pomoże pozbyć się skurczy. Po konsultacji z lekarzem, może on także zaproponować odpowiednie suplementy.

Z racji, że dolegliwości te sygnalizują coraz bliższe rozwiązanie, z pewnością niedługo wszelki ból zostanie zapomniany, gdy dzieciątko pojawi się na świecie.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też