uczucie zimna w stopach

Zimne stopy – przyczyny i jak sobie z nimi radzić

Irena

Uczucie zimna w stopach, nawet mimo wysokiej temperatury otoczenia, to zdecydowanie niepokojący objaw. Może zwiastować wiele chorób i różnego rodzaju dolegliwości. Marznące stopy stanowią również spory dyskomfort dla osób, których ten problem dotyka. Na szczęście istnieje wiele sposobów na jego skuteczne pozbycie się.

Zimne stopy – przyczyny

Można wymienić bardzo dużo przyczyn uczucia zimna w stopach – począwszy od tych, które wynikają z anatomii i po prostu są czymś naturalnym, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, po takie, które należy potraktować poważnie i udać się z dysfunkcją jak najszybciej do lekarza. 

Tendencję do nadmiernego marznięcia stóp wykazują głównie osoby wysokie, gdyż ich organizm musi sobie poradzić z większą powierzchnią ciała do ogrzania. Częste noszenie skarpetek z ciasnym ściągaczem także blokuje przepływ krwi. Podobnie dzieje się w przypadku przebywania zbyt długo w jednej pozycji, a nasz tryb życia nie jest zbyt aktywny. Jak powszechnie wiadomo, wiele negatywnych dla naszego organizmu skutków wywołuje także stres. Jednym z nich mogą być właśnie zimne stopy, gdyż w stanie nagłego wyrzutu adrenaliny, krążenie koncentruje się wokół niezbędnych do przeżycia narządów, a przepływ krwi do kończyn dolnych zostaje ograniczony. Niektóre leki także mogą powodować tego typu dolegliwość. Palenie papierosów również jest czynnikiem powodującym obkurczanie naczyń krwionośnych.

Poważniejszymi przyczynami zimnych stóp, wymagających konsultacji ze specjalistą, mogą być m.in. problemy z tarczycą, a szczególnie jej niedoczynność. Hormony przez nią produkowane są bowiem odpowiedzialne w głównej mierze za kontrolowanie temperatury ciała. Chorobami mogącymi nieść ze sobą konsekwencje w postaci marznących stóp jest także cukrzyca, anemia oraz zespół Reynauda.

Zobacz też:  Wysypka na stopach - jakie są przyczyny i metody leczenia?

Uczucie zimna w stopach – na jakie schorzenia może wskazywać?

Zimne stopy będące przyczynami pewnych chorób, mogą być także ich objawem, jeśli nie zostały do tej pory zdiagnozowane. Jeśli mimo wysokich temperatur wciąż towarzyszy ci uczucia zimna w stopach sprawdź, czy aby na pewno nie chorujesz na cukrzycę, a hormony tarczycy i poziom żelaza we krwi są w normie. 

Marznące stopy często mogą sygnalizować zakrzepicę żył. Jest to choroba mogąca bezpośrednio zagrażać życiu, warto więc przepadać się pod jej kątem, jeśli objaw w postaci zimnych stóp występuje regularnie. Podobnie dzieje się w przypadku miażdżycy oraz innych schorzeń dotykających układu krążenia, takich jak małopłytkowość czy choroba Takayasu .

Sposoby na marznące stopy

Poza konsultacją z odpowiednim specjalistą, istnieje kilka sposobów na przywrócenie prawidłowej temperatury kończyn dolnych. Przede wszystkim, bardzo dużą rolę odgrywa w tej kwestii aktywność fizyczna i spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Regularne ćwiczenia świetnie wpływają na proces krążenia krwi, natomiast woda ułatwia jej przepływ przez naczynia.

Domowymi sposobami na rozgrzanie stóp są m.in. ciepłe kąpiele – można dodać do wody olejki rozgrzewające, masaże, a także ubieranie się stosownie do pogody.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też