rekonstrukcja paznokcia

Rekonstrukcja paznokcia – kiedy płytka wymaga interwencji?

Do uszkodzenia naturalnej płytki paznokcia może dojść na skutek urazu mechanicznego albo choroby. Zabieg rekonstrukcji płytki jest dosyć popularny – zajmuje się tym lekarz podolog. Kiedy rzeczywiście konieczna jest taka odbudowa?
Irena

Jeśli doszło do przykrego wypadku lub rozwinął się groźny stan chorobowy, np. grzybica, skutki uszkodzenia płytki paznokcia mogą być dotkliwe. Na szczęście da się wskazać konkretne objawy, które mogą świadczyć o problemie i trafnie odczytane – umożliwić działanie z wyprzedzeniem. Rekonstrukcja paznokcia wykonywana jest zwykle w gabinecie podologicznym. Czas działania ma tu ogromne znaczenie, ponieważ uszkodzony paznokieć może w każdej chwili ulec zakażeniu groźnemu dla zdrowia. Dowiedz się, jak przebiega zabieg rekonstrukcji paznokcia i czy istnieją przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Rekonstrukcja płytki paznokciowej. Kiedy warto się zdecydować na odbudowę?

Zdefiniowano bardzo konkretne wskazania mówiące o tym, kiedy konieczne jest odbudowanie naturalnej płytki paznokciowej. Należą do nich:

  • brak płytki paznokciowej po zakończonym leczeniu grzybicy;
  • uszkodzenie płytki na skutek urazu;
  • zbyt wolne odrastanie paznokcia;
  • estetyczne aspekty.

Na czym polega rekonstrukcja paznokci?

Pierwszym i bardzo istotnym etapem całego procesu leczenia jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Równie istotna jest odpowiednio dobrana diagnostyka. Na podstawie tych czynności lekarz może ocenić, jak zaawansowany jest ubytek i czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu. Jeśli w wyniku badań orzeknie stan zapalny lub zakażenie paznokcia, przed rekonstrukcją z pewnością zaleci odpowiednią terapię, by powrócić do zdrowej płytki.

Istnieje kilka metod stosowanych do rekonstrukcji paznokcia. Co do zasady chodzi o odbudowę naruszonej płytki dzięki fachowej, specjalnej masie. Podolodzy najchętniej stosują masę akrylową oraz żel. Odbudowa płytki ma na celu uzyskanie jak najbardziej naturalnego wyglądu paznokcia i okresowe zastąpienie tej właściwej płytki. Co istotne, zabieg odbudowy paznokci nie jest złożony i przebiega zwykle bez komplikacji.

Zobacz też:  Anatomia stopy

Rekonstrukcja paznokcia – najważniejsze etapy

Zabieg dzieli się na kilka zasadniczych etapów:

  1. Badanie palpacyjne i wywiad medyczny.
  2. Oczyszczanie zdrowej części płytki oraz łożyska paznokcia.
  3. Jeśli doszło do zakażenia, w tym momencie wdrażania się leczenie przeciwgrzybiczne lub przeciwbakteryjne.
  4. Właściwa rekonstrukcja paznokcia:
  • opracowanie płytki paznokciowej i łożyska przy pomocy frezarki i odpowiednich frezów;
  • odtłuszczenie;
  • nałożenie masy do rekonstrukcji i jej utwardzenie;
  • frezowanie i polerowanie;
  • nałożenie preparatu regenerującego naskórek wokół paznokcia.

Po przeprowadzonym zabiegu lekarz musi przekazać pacjentowi informację o konieczności usunięcia zrekonstruowanej części po ok. 6 tygodniach. To samo należy zrobić, jeżeli tylko na paznokciu pojawią się niepokojące plamy mogące świadczyć o zakażeniu.

Jak podolog dobiera masę wypełniającą?

Aby odpowiednio dobrać metodę rekonstrukcji paznokcia, należy mieć wiedzę na temat właściwości poszczególnych materiałów. Najczęściej w tej dziedzinie wykorzystuje się żel lub akryl. Żelowe wypełnienie jest o wiele bardziej elastyczne niż akrylowe. Wiele z takich substancji to jednocześnie odpowiednie preparaty lecznicze – takie żele często zawierają antygrzybiczne składniki. W przypadku niewielkich ubytków można zastosować wypełnienie akrylowe, choć jest ono zdecydowanie mniej plastyczne, a przez to mniej praktyczne.

Co po zabiegu rekonstrukcji paznokcia?

Po takim zabiegu paznokieć już nie wygląda nieestetycznie. Wręcz przeciwnie – prezentuje się zdrowo i ładnie. Najpełniejsze efekty można dostrzec po pełnym zrośnięciu się płytki. Taki proces może trwać nawet rok i jeszcze dłużej. Cała terapia trwa dość długo, ale finalnie kształtuje się to według stopnia skomplikowania problemu.

Jeżeli tylko zauważyłeś u siebie niepokojące objawy związane z kondycją i zdrowiem paznokci, powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza w celu specjalistycznej konsultacji. Być może podolog stwierdzi, że należy wykonać rekonstrukcję paznokcia za pomocą specjalnej masy żelowej i to nie tylko ze względów estetycznych. Czy możesz zapobiec problemowi? Nic nie poradzisz na choroby, takie jak niewydolność serca, problemy z krążeniem czy marskość wątroby. Możesz jednak bardziej zatroszczyć się o własne bezpieczeństwo. Staraj się unikać sytuacji, takich jak przygniecenie czy przytrzaśniecie paznokcia. W ich wyniku może dojść do urazu czy deformacji macierzy. Wówczas rekonstrukcja paznokcia będzie niezbędna.

Zobacz też:  Wkładki żelowe do butów – jak zakładać? Kompletny poradnik


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też