uczucie zmęczonych stóp

Uczucie zmęczonych nóg – przyczyny, sposoby przeciwdziałania, leczenie

Irena

Uczucie zmęczonych nóg pojawia się najczęściej wieczorem i towarzyszy osobom, które w ciągu dnia przez wiele godzin przebywają w pozycji stojącej lub siedzącej, wykonując swoje obowiązki zawodowe. Czy jesteśmy zatem skazani na ból i opuchliznę nóg?  Na szczęście możemy sobie pomóc poprzez odpowiednią profilaktykę i środki farmaceutyczne.

Zmęczone nogi – przyczyny

zmęczone nogi przyczyny

Uczucie zmęczenia nóg swoje źródło bierze w przeciążeniu kończyn dolnych, na których spoczywa cały ciężar ciała – objawami złej kondycji nóg są: opuchnięte kostki, kłujący lub piekący ból łydek i stóp, skurcze mięśni, a także zmiany skórne.

Czy niesprzyjające warunki pracy są jedyną przyczyną bólu i ciężkości nóg? Częste dolegliwości związane z uczuciem zmęczenia nóg mogą wskazywać na poważniejsze stany chorobowe w naszym organizmie:

  • niedomagania ze strony nerek lub wątroby,
  • cukrzyca,
  • zmiany hormonalne – często kobiety w ciąży lub kilka dni przed okresem, odczuwają zmęczenie nóg,
  • schorzenia układu krążenia (żylaki, zapalenie żył głębokich, choroby serca),
  • zwyrodnienia układu ruchowego (na przykład: zwyrodnienia stawu kolanowego lub biodrowego).

Jeżeli dolegliwości bólowe towarzyszą nam niemal każdego dnia i źle wpływają na nasze samopoczucie, to warto skonsultować się z lekarzem, aby podjąć odpowiednią diagnostykę, a w dalszej kolejności leczenie.

Innymi przyczynami uczucia zmęczonych nóg mogą być:

  • zła postawa ciała podczas siedzenia lub stania,
  • źle dobrane obuwie – o zbyt wąskich czubkach, cienkiej podeszwie, za wysokim obcasie,
  • nieprawidłowe nawodnienie ciała,
  • brak zrównoważonej diety (ubogiej w takie składniki mineralne jak: magnez, wapń, potas).

Zmień nawyki na lepsze – dla twoich nóg

Na dobrą kondycję naszego ciała (w tym także nóg) nieoceniony wpływ ma zdrowy styl życia. Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna mogą pomóc pozbyć się uczucia zmęczonych nóg. Szczególnie istotna jest w tym przypadku żywność bogata w witaminę C, która jest niezbędna w produkcji kolagenu, wapnia i magnezu. Innym ważnym elementem zbilansowanej diety jest prawidłowe nawodnienie ciała (dzienne spożycie płynów dla osoby dorosłej to minimum 1,5 litra). Należy także uważać z używkami, takimi jak papierosy i alkohol, ponieważ przyczyniają się one do chorób układu krążeniowego. Podobne przedstawia się problem zbyt dużego spożywania cukru w potrawach oraz produktów wysoko przetworzonych, które zawierają w swoim składzie glutaminian sodu lub rybonukleotydy disodowe – ich nadmierne spożywanie prowadzi do upośledzenia krążenia krwi i limfy w nogach.

Codzienna porcja ruchu (zaleca się przynajmniej 30 – minutowe spacery szybkim krokiem), może okazać się remedium na zmęczone nogi. Uprawianie sportu, czy chociaż by spacerowanie, doskonale wpływa na kondycję mięśni i układu kostnego, pobudza krążenie limfy i krwi w ciele, a w efekcie niweluje lub zmniejsza uczucie zmęczenia nóg. Ze sportów szczególnie polecanych przy problemach krążeniowych zaleca się: bieganie, jazdę na rowerze, aerobik lub jogę.

– informuje serwis https://victoria-sport.pl/

Dobrym sposobem na poprawę samopoczucia i kondycji nóg, są kąpiele i masaże. Szczególnie polecane są odprężające ziołowe napary (w których zanurzymy zmęczone stopy) z dodatkiem rozmarynu, szałwii, mięty, rumianku. Do masażu stóp pomocne są olejki kokosowe, ze słodkich migdałów, orzechów makadamia lub z kiełków pszenicy.

Zobacz też:  Rekonstrukcja paznokcia – kiedy płytka wymaga interwencji?

Środki farmaceutyczne w walce z uczuciem zmęczenia nóg

Najczęściej polecanymi przez lekarzy lekami na ciężkie, zmęczone, opuchnięte nogi, są maści, kremy i preparaty doustne, zawierające w swoim składzie, takie substancje jak:

  • diosmina i hesperydyna,
  • heparyna,
  • rutyna, witamina C,
  • mentol.

Większość lekarstw, zawierających wymienione powyżej składniki, są dostępne bez recepty, przynoszą szybkie ukojenie i odprężenie zmęczonym nogom. Niestety, zwykle jest to tylko chwilowa ulga, a nie rozwiązanie całego problemu. Kosmetyki poprawiające krążenie krwi w ciele, są naszymi dodatkowymi sprzymierzeńcami w walce z bólem nóg.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też