dziecko stawia nóżki do środka

Dziecko stawia nóżki do środka – czy to powód do niepokoju?

Irena

Pierwsze kroki to duże wydarzenie w życiu dziecka. Są często niepewne i raczej niezdarne. Chód malucha różni się znacznie od chodu dorosłego człowieka. Czy krzywienie stópek do środka to naturalny etap, czy raczej powód do niepokoju?

Pierwsze kroki i stawianie stópek do środka

Nauka chodzenia to długi proces. Dziecko przygotowuje się do postawienia pierwszych kroków, najpierw raczkując, potem stając przy meblach czy przesuwając się wzdłuż ich krawędzi. Kiedy zaczyna poruszać się bez asekuracji, jego chód znacznie różni się od sposobu poruszania się dorosłej osoby. Pierwsze kroki maluch stawia na szerokiej podstawie, czyli na nóżkach mocno oddalonych od siebie. Aby uzyskać stabilizację, wypina brzuszek do przodu, usztywnia obręcz barkową i rączki. Stopę stawia płasko, kroki są szybkie i krótkie. Czasem pojawia się krzywienie stópek do środka, które także ma pomóc maluszkowi w utrzymaniu równowagi. Chód dziecka ewoluuje przez lata, aż około szóstego roku życia dziecka zaczyna przypominać ten dorosły: kończyny dziecka powinny już być ustawione we właściwej osi, stopy lekko skierowane na zewnątrz.

Czas mija, a dziecko nadal stawia nóżki do środka – jakie mogą być przyczyny?

Okres między pierwszym a drugim rokiem życia to czas intensywnego doskonalenia chodu. Dziecko coraz lepiej radzi sobie z poruszaniem się – zyskuje równowagę, jest chód jest pewniejszy, kroki ulegają wydłużeniu. Jeśli dziecko stawia nóżki do środka, należy uważnie go obserwować. Bardzo często to tylko etap – dziecko testuje w ten sposób różne techniki chodzenia, aż w końcu wybiera tę optymalną dla układu ruchu.
Jeśli mijają miesiące, a maluch wciąż stawia stópki do środka, przyczyną mogą być mniej lub bardziej poważne dysfunkcje układu ruchu. Czasem to problem z samą stópką, a czasem sygnał zaburzeń dotyczących ruchomości i funkcji stawów biodrowych. Tych problemów lepiej nie lekceważyć, bo mogą mieć poważne konsekwencje dla rozwoju malucha w późniejszych latach. Obserwując je u swojego dziecka, warto skonsultować się z fizjoterapeutą dziecięcym.

Zobacz też:  Schodzący paznokieć – co oznacza taki stan i czy to problem wyłącznie estetyczny?

Krzywienie stópek do środka – kiedy warto skonsultować się ze specjalistą?

Jeśli dziecka stawia nóżki do środka, a zwłaszcza jeśli potyka się o nie, ma poważne problemy z poruszaniem się, zawsze należy skonsultować się ze specjalistą. Z wizytą u dziecięcego fizjoterapeuty nie należy zwlekać, jeśli mimo upływającego czasu problem utrzymuje się. Stawianie stópek do środka u dwulatka, a tym bardziej trzylatka powinno zaniepokoić i skłonić do poszukania przyczyny tego stanu rzeczy.
Bardzo często wystarczą proste ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę, żeby chód dziecka znacznie się poprawił. Im szybciej maluchowi przyjrzy się specjalista, tym większe szanse, że nieprawidłowy chód nie zdąży się utrwalić, a dziecko szybko opanuje prawidłowy, bezpieczny dla jego rozwoju sposób poruszania się.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też