chodzenie boso

Czy chodzenie boso jest zdrowe? Poznaj zdanie ekspertów

Irena

Chodzenie boso praktykujemy zazwyczaj w okresie letnim, gdy spędzamy wakacje nad morzem. Wtedy mało kto odmawia sobie przyjemności spaceru bez obuwia po piaszczystej plaży. Dlaczego takie nawet okazjonalne spacery boso są wskazane. Co mówią o tym eksperci?

Chodzenie boso – łączymy się z naturą!

Czy chodzenie boso jest zdrowe? Zdania ekspertów w tej kwestii są raczej bardzo podobne. Zdecydowanie ma to wiele zalet, choć zdarzają się również sytuacje, kiedy lepiej unikać bosych spacerów. Na szczęście są to tylko skromne wyjątki, więc bez obaw możemy zdjąć obuwie i spacerować po świeżej trawie lub piaszczystej plaży. A przynajmniej od czasu do czasu. Jednym z najważniejszych powodów, dla których powinniśmy zdjąć buty, jest pewnego rodzaju naturalne połączenie się z naturą, której przecież jesteśmy częścią.

Nie od dziś wiadomo, że kontakt z przyrodą ma dobroczynny wpływ przede wszystkim na nasze zdrowie psychiczne, fizyczne, a także samopoczucie. Zdaniem naukowców odpowiada za to pole magnetyczne ziemi. Bosy kontakt z ziemią ma między innymi przyciągać wolne elektrony, które odpowiadają za zwalczanie wolnych rodników. Pamiętaj również, że chodzenie na boso, to przebywanie na świeżym powietrzu i aktywność fizyczna, które są remedium na bardzo wiele chorób cywilizacyjnych.

Chodzenie na boso – w zdrowym ciele zdrowy duch!

Spacer na świeżym powietrzu bez obuwia ma bardzo pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Jest to pewnego rodzaju bardzo przyjemny relaks, więc po takim spacerze nie tylko lepiej się czujemy, ale również śpimy. Eksperci zalecają osobom, które mają problem ze snem bose spacery na świeżym powietrzu. Działają równie skutecznie, jak inne metody, ale nie mają żadnych negatywnych skutków ubocznych.

Zobacz też:  Swędzenie między palcami - przyczyny i jak sobie z nim radzić

Spacer to aktywność fizyczna. Jeśli poddajemy się jej systematycznie, to odczuwamy również poprawę naszego zdrowia fizycznego. Na naszych stopach znajdują się aż 72 tysiące zakończeń nerwowych. Ich stymulacja wpływa na pracę naszych organów wewnętrznych, co również przekłada się na nasze lepsze samopoczucie. Eksperci dowodzą także, że chodzenie na boso ma działanie przeciwbólowe i pomaga między innymi w takich dolegliwościach jak migreny czy bóle mięśni.

Oprócz wyżej wspomnianych zalet chodzenia bez obuwia, wymieniane są jeszcze takie jak pozytywny wpływ na wysokość naszego ciśnienia, poziom cukru we krwi, poprawę krążenia, zmniejszenie ryzyka udarów mózgu i chorób serca, hartowanie organizmu oraz wiele innych.

Czy istnieją przeciwwskazania do chodzenia boso?

Eksperci radzą, aby intensywnych bosych spacerów unikały osoby z takimi dolegliwościami jak haluksy czy z innymi deformacjami stopy oraz cierpiące na zapalenie powięzi podeszwy, ponieważ taka forma aktywności może jeszcze je potęgować. Z całą pewnością mogą sobie jednak na nie pozwolić okazjonalnie, np. podczas letniego wypoczynku nad morzem. Do chodzenia boso warto także zachęcać dzieci, ponieważ ma to duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju stopy.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też