swędzenie między palcami

Swędzenie między palcami – przyczyny i jak sobie z nim radzić

Irena

Swędzenie między palcami stóp z widoczną wysypką może wskazywać na nieprawidłową pielęgnację skóry kończyn dolnych oraz różnego rodzaju choroby. W zależności od przyczyny, istnieje kilka metod leczenia, a także zapobiegania takim schorzeniom.

Swędzenie między palcami stóp – przyczyny

Można wymienić wiele przyczyn swędzenia okolic palców u stóp. W wielu przypadkach powody mogą być naprawdę błahe, np. używanie zbyt silnych środków myjących. Niektóre maści i stosowane miejscowo preparaty służące leczeniu innych schorzeń, mogą podrażniać skórę na stopach, Wtedy rozwiązaniem będzie po prostu zmiana pielęgnacji i ewentualne zastosowanie dodatkowych środków nawilżających. Dodatkowo objaw w postaci swędzenia między palcami może pojawić się po długim narażaniu stóp na czynniki zewnętrzne, takich jak wiatr czy suche powietrze – dlatego niektóre osoby problem ten dotyka często na wakacjach, po długich spacerach po plaży. 

Często swędzeniu towarzyszyć może także wysypka na stopach, łuszczenie się skóry, bądź jej zaczerwienie. Niewykluczone jest wówczas, że jest to oznaka choroby grzybiczej. Niestety, tego typu zakażenia często lubią nawracać. W ten sposób może również dawać o sobie znać atopowe zapalenie skóry lub łuszczyca.

Także choroby nieobejmujące bezpośrednio powierzchni skóry mogą wywoływać objawy w postaci swędzenia pod stopą oraz wysypki. Wśród nich są m.in. nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy, nerek oraz wątroby.

Swędząca wysypka na stopach – leczenie

Po upewnieniu się, że nie zmienialiśmy ostatnio środków pielęgnacji lub detergentów służących do prania ubrań, bądź zrobiliśmy to, ale ich odstawienie nie poprawiło kondycji skóry stóp, należy udać się do odpowiedniego specjalisty, najlepiej dermatologa. W przypadku stwierdzenia grzybicy bądź innych chorób dotyczących tylko problemów skórnych, przepisze on odpowiednie leki. Jeśli przyczyna leży gdzie indziej, należy przebadać się pod kątem cukrzycy, skontrolować pracę tarczycy, przewodów żółciowych oraz nerek. Choroby skóry bowiem często sygnalizują nieprawidłowości wynikające ze schorzeń, z którymi organizm zmaga się wewnątrz.

Zobacz też:  Jakie zabiegi upiększające na stopy?

Swędzenie pod stopą – zapobieganie

Świądowi stóp można zapobiec domowymi sposobami oraz odpowiednią pielęgnacją i troską o poziom nawilżenia powierzchni skóry. Przede wszystkim, należy zadbać o prawidłowy dobór obuwia. Musi być ono wykonane z przewiewnego materiału oraz dopasowane do rozmiaru stopy. Tak samo w przypadku skarpetek. Najlepszym wyborem będą bawełniane lub wełniane. W miejscach publicznych narażonych na wilgoć, takich jak np. basen lub siłownia, unikajmy przemieszczania się boso po łazienkowych płytkach. Zawsze miejmy na sobie własne klapki. Chrońmy także stopy przed działaniem czynników atmosferycznych. Latem są one szczególnie narażone na przesuszenie, nie pomijajmy ich więc w codziennej pielęgnacji i starajmy się je regularnie nawilżać. 

Jeśli pomimo szczególnej troski o skórę stóp i przestrzegania powyższych zaleceń nadal występuje swędzenie lub wysypka, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też