suche pięty

Suche pięty – sposoby na ich nawilżenie!

Irena

Sucha skóra na na stopach, w tym przede wszystkim na piętach jest wynikiem przede wszystkim skutkiem braku lub niewłaściwej pielęgnacji. Zazwyczaj nieodpowiednia pielęgnacja wiąże się ze zbyt małą regularnością zabiegów pielęgnacyjnych lub stosowaniem nieodpowiednich preparatów kosmetycznych.

Nadmierna suchość pięt może być również związana ze stanami chorobowymi.

Suche pięty przyczyna

Jak wspomniano powyżej wśród przyczyn nadmiernej suchości pięt można wyróżnić te, związane z nieprawidłową pielęgnacją, oraz takie które wynikają ze zmian chorobowych.

Suche pięty przyczyna związana z kosmetykami

Nieprawidłowa pielęgnacja skóry stóp może być związana z brakiem stosowania jakiegokolwiek kosmetyku na te newralgiczne, narażone na przesuszanie obszary lub stosowaniem niewłaściwego kosmetyku. Niestety, dość powszechną praktyką jest stosowanie kremów i balsamów dedykowanych do pielęgnacji skóry ciała, również na okolice stóp i pięt. Jest to działanie nieprawidłowe, ponieważ te rejony są szczególnie podatne na przesuszanie i wymagają odpowiednich, dedykowanych tylko dla nich preparatów. Wyróżniają się one wyselekcjonowanym składem oraz odpowiednimi proporcjami zastosowanych składników.

Suche pięty przyczyna związana ze stanami chorobowymi

Nadmierna suchość pięt może być również spowodowana zmianami chorobowymi ciała. Przede wszystkim mogą to być zaburzenia hormonalne, w tym związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Problem nadmiernej suchości pięt dotyka również diabetyków oraz osoby cierpiące na zaburzenia w funkcjonowaniu układu krwionośnego, co przekłada się na obniżoną produkcję ochronnej warstwy lipidowej przez skórę.

Suche pięty konsekwencje

Nie pielęgnowana prawidłowo lub nie leczona nadmierna suchość pięt może prowadzić do bardziej poważnych schorzeń, w postaci pękania pięta, a nawet tworzenia rozpadlin sięgających aż do skóry właściwej, stanów zapalnych i krwawień.

Zobacz też:  Domowe sposoby pielęgnacji na bazie oleju kokosowego 

Suche pięty objawy

Poza widocznym przesuszeniem skóry na piętach, wśród objawów towarzyszących można wymienić miedzy innymi: świąd, pieczenie oraz łuszczenie się naskórka. Dodatkowo, naskórek zmienia barwę na żółtą, żółto-szarą lub nawet ciemno szarą.

Suche pięty leczenie

W pierwszej kolejności należy zdiagnozować przyczynę nadmiernej suchości pięt i podjąć ewentualne leczenie. Diagnostyka powinna obejmować wizytę u specjalisty, przeprowadzenie wywiadu diagnostycznego oraz wdrożenie leczenia. Objawy zewnętrzne można niwelować poprzez na przykład usuwanie warstw rogowych w salonach kosmetycznych lub gabinetach podologicznych.

Suche pięty profilaktyka

W celu nie dopuszczenia do sytuacji skrajnych należy wdrożyć postępowanie mające na celu zachowanie atrakcyjnego i zdrowego wyglądu stóp. W tym celu należy nosić obuwie z materiałów naturalnych, oddychających i odpowiednich do panujących warunków atmosferycznych, dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, stosować zbilansowaną dietę oraz regularnie pielęgnować stopy z użyciem odpowiednich kosmetyków.

Krem na suche pięty

Idealny krem na suche pięty powinien zawierać mocznik o działaniu silnie nawilżającym, w połączeniu z gliceryną, masłem shea, pantenolem, witaminą A lub lanoliną. Stopy z tendencją do nadmiernej potliwości i tendencjami do rozwoju zmian grzybicznych powinny być pielęgnowane kosmetykami zawierającymi między innymi: sole glinu, triclosan, rozmaryn czy szałwię.

Domowe sposoby na suche pięty kąpiel

Jednym z domowych sposobów na suche i pękające pięty jest przygotowanie kąpieli z siemienia lnianego lub z wazeliny z dodatkiem witaminy E olejku herbacianego.

Domowe sposoby na suche pięty kremy

W celu przygotowania domowego kremu odżywczego należy połączyć masło shea z odrobiną oliwy i olejku kokosowego. Całość wymieszać, schłodzić i wsmarowywać regularnie w skórę stóp.

Krem nawilżający powstaje w wyniku połączenia masła shea, maści z witaminą A oraz olejku kokosowego. Po wymieszaniu i schłodzeniu krem powinien być nakładany na noc, aby mógł działać na skórę jak najdłużej i najbardziej efektywnie.

To również powinno Cię zainteresować: gardeneo.pl

Zobacz też:  Domowe sposoby na zmniejszenie obrzęków nóg – co naprawdę działa?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też