Jak zmierzyć stopę, by dobrać rozmiar butów?

Zanim przystąpisz do działania pamiętaj, że stopa jest trójwymiarowy. To oznacza, że chcąc ją zmierzyć, powinieneś wziąć pod uwagę kilka parametrów. Możesz robić to w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że przygotujesz miarkę, kartkę papieru, linijkę i długopis.
Irena

Co ciekawe, nawet u jednego człowieka dwie stopy mogą różnić się od siebie kształtem czy długością. Są to co prawda nieznaczne różnice, które jednak należy uwzględnić przy pomiarze. Należy też pamiętać, że dokładny wymiar stopy jest konieczny, ponieważ przybliżone tabele rozmiarów i konkretnych producentów obuwia mogą wykazywać w tym zakresie rozbieżności. Jak zmierzyć stopę, aby wybrać idealnie dopasowane i komfortowe obuwie?

Jak zmierzyć długość stopy? Najważniejsze wymiary

Jeśli stopy ludzkie są różnorodne, to równią różnorodnością muszą odznaczać się konkretne rodzaje obuwia dostępnego na rynku. Nie istnieją żadne odgórne wytyczne wskazujące na to, że dany rozmiar powinien wiązać się z konkretna długością wkładki. Stopy różnią się od siebie przede wszystkim długością, kształtem i tęgością. To właśnie na te wymiary należy zwrócić uwagę, chcąc dobrać odpowiedni rozmiar buta.

Jak zmierzyć stopę? Instrukcja krok po kroku

Długość stopy

Pomiaru stopy dokonuje się przeważnie na kartce w formacie A4. Należy umieścić ją na podłodze tuż przy krawędzi ściany. Następnie należy postawić stopę na kartce, przyciskając pietę do ściany (nie za mocno). Dobrze jest mieć wtedy do pomocy inną osobę, która będzie rysować obwód stopy na kartce. Po zdjęciu stopy za pomocą linijki należy połączyć początek kartki gdzie było oparcie stopę z najbardziej wysuniętym jej fragmentem. Zwykle tym punktem jest duży palec.

Szerokość stopy

W tym celu należy zmierzyć stopę w najszerszym jej miejscu. Przeważnie jest to obwód na wysokości kości haluksowej. Do zmierzenia stopy nada się wówczas centymetr krawiecki. Należy go położyć na podłodze i postawić na nim stopę. Chodzi o to, by metr znalazł się on na wysokości kości halluksowej. Później należy owinąć nim stopę i zmierzyć obwód.

Zobacz też:  Jak zadbać o nogi podczas długiej jazdy samochodem?

Wysokość stopy

Ten wymiar sprawia zwykle najwięcej problemów. Najczęściej mierzy się ten parametr w niewłaściwym miejscu. Miarę tą należy zdjąć tam, gdzie wiąże się sznurowadła,a więc w w miejscu ok. 3 centymetrów poniżej łączenia stopy z nogą.

Rozmiar obuwia a wymiar stopy – czy to jedyny ważny parametr?

Nawet jeśli wiesz, jak prawidłowo zmierzyć stopę i dobrać obuwie, ze względu na inne parametry może się ono okazać nie do końca wygodne. Podczas zakupów zwróć szczególną uwagę na indywidualne praktyki producenta. Każdy z nich ma swoją własną tabelę rozmiarów i długości w poszczególnych mogą się od siebie mocno różnić. Inaczej do sprawy podchodzą np. polscy wytwórcy butów, a inaczej firmy zagraniczne.

Wiesz już, jak zmierzyć stopę z każdej strony, by mieć pewność, że kupujesz wygodne obuwie, zwłaszcza, gdy dotyczy to zakupów przez Internet. Odpowiedni rozmiar ma znaczenie nie tylko dla twojego codziennego komfortu, ale także zdrowia.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też