jak zmierzyć długość wkładki

Jak zmierzyć długość wkładki w obuwiu? Dobierz właściwy rozmiar buta

Dopasowanie odpowiedniego rozmiaru obuwia jest podstawowym warunkiem komfortu jego noszenia. Na pewno każdemu z nas choć raz zdarzyło się nosić zbyt duże lub wręcz przeciwnie – przyciasne buty. Sprawdź, jak zmierzyć długość wkładki w bucie, by uniknąć takiej sytuacji.
Irena

Dokładny pomiar wkładki buta jest bardzo przydatny w dobie zakupów online. W takim wypadku nie ma sposobności, by osobiście przymierzyć wybrany model. Niestety tabele rozmiarów poszczególnych producentów mogą się od siebie znacząco różnić. To sprawia, że dopasowanie idealnego rozmiaru obuwia może stwarzać problemy i konieczne jest zdjęcie miary ze stopy. Jak zmierzyć długość wkładki? Można to zrobić, wykorzystując kilka metod. Poznaj je lepiej i sprawdź, która najbardziej ci odpowiada.

Jak mierzyć stopę? Instrukcja krok po kroku

Długość wkładki w obuwiu zawsze łączy się z długością stopy. Wygodna wkładka powinna dostać dopasowana niemal idealnie. To znaczy, że nie powinna być ani zbyt długa, ani krótka. Zanim zdecydujesz się w sklepie na konkretny rozmiar, sprawdź swój orientacyjny rozmiar, mierząc stopę. Jeśli chcesz ułatwić sobie zadanie, skorzystaj z wkładki z obuwia, które już nosisz. O wiele dokładniejszy i adekwatny wymiar uzyskasz jednak, dzięki zmierzeniu stopy. Zajmie ci to dosłownie kilka minut.

Zmierz długość i szerokość stopy

W tym celu przygotuj:

  • kartkę papieru formatu A4;
  • linijkę albo miarkę;
  • ołówek lub długopis.

W celu zmierzenia stopy wykonaj kolejno następujące czynności:

  1. Postaw stopę płasko na powierzchni kartki.
  2. Odrysuj kontur stopy.
  3. Zmierz długość, licząc od najdłuższego palca aż do czubka pięty.

Do zmierzenia długości twoje stopy możesz także wykorzystać linijkę. Przyłóż ją do pięty w taki sposób, aby była ona prostopadła do kartki. Później dokładnie odrysuj linię. To samo zrób z dużym palcem. Finalnie zmierz odległość pomiędzy dwoma narysowanymi liniami. Tak dokonany pomiar nie gwarantuje ci jeszcze doboru stosownej wkładki. Do uzyskanego wymiaru dodaj 5 mm w przypadku dorosłych i 5–10 mm, jeśli chodzi o dzieci.

Zobacz też:  Jak zmierzyć stopę, by dobrać rozmiar butów?

Długość wkładki a jej rozmiar. Jaka jest różnica?

Większość sklepów obuwniczych podaje w rozmiarówce długość wkładki w centymetrach. Dobrze jest, jeżeli taka rozpiska jest w miarę zestandaryzowana. Za każdym razem warto jednak dokładnie zweryfikować podaną na stronie producenta czy sklepu tabelę rozmiarów. Należy pamiętać, że długość wewnętrzna wkładki buta to nie to samo, co zewnętrzna długość buta od strony podeszwy. 

Rozmiar buta – oznaczenia w różnych częściach świata

Metoda oznaczania rozmiaru butów nie zawsze jest jednakowa. Na świecie istnieje kilka sposobów, za pomocą których można tego dokonać. Najpopularniejsze typy określania rozmiaru obuwia to:

  • rozmiarówka europejska;
  • rozmiarówka angielska;
  • rozmiarówka amerykańska.

Rozmiary butów w Europie (EUR)

Jeśli chodzi o obuwie dla mężczyzn, rozmiarówka europejska zaczyna się zazwyczaj od rozmiaru 40 i kończy na 49. Odległość między rozmiarami wynosi 6,67 milimetra.

Rozmiary butów w Wielkiej Brytanii (UK)

W rozmiarówce angielskiej buty dla panów zwykle można dostać w rozmiarach od 6 do 14. Długość między rozmiarami w tym przypadku to 8,47 milimetra (1/3 cala). Z uwagi na to, że ta różnica jest dość spora, producenci butów w tym stylu proponują klientom również tzw. „połówki” rozmiarów. Pozwala to na bardziej precyzyjne dopasowanie buta do stopy.

Amerykańskie rozmiary butów (US)

Amerykańska rozmiarówka pochodzi od metody brytyjskiej i również opiera się na długości 1/3 cala. Różnica tkwi jedynie w oznaczeniu początkowej wartości (gdzie np. angielska 8 to amerykańska 9 itd.). Ponadto rozmiarówka amerykańska wykazuje znacznie różnice w obuwiu dla kobiet i mężczyzn.

Czy tęgość stopy i podbicie też mają znaczenie?

Buty produkowane na podstawie rozmiarówki brytyjskiej mogą też występować w różnych tęgościach (szerokościach). Powszechne jest literowe oznaczenie szerokości obuwia, w ramach którego wyróżnia się zasadnicze tęgości E, F, G, H, gdzie F przeważnie jest wartością średnią, E wąską a G i H szeroką i bardzo szeroką.

Zobacz też:  Trampki, czyli wspomnienie dzieciństwa, które nosimy na co dzień

Innym kluczowym czynnikiem wpływającym na odpowiednie dopasowanie obuwia jest podbicie. Niektórzy mają je niskie, inni z kolei wysokie. W związku z tym producenci i manufaktury specjalizujące się w ramowym szyciu obuwia korzystają z różnego rodzaju kopyt, które mają docelowo stanowić wzór różnych kształtów stóp. Wykorzystuje się przykładowo kopyto:

  • bardzo smukłe;
  • długie;
  • wybitnie szerokie;
  • tęgie.

Właśnie dzięki tym parametrom można produkować buty w różnych rozmiarach. To, na jakim model obuwia się zdecydujesz, zależy nie tylko od gustu i upodobań. Nawet jeśli but przypadnie ci do gustu, może się okazać, że nie najlepiej lezy na stopie i nawet precyzyjne zmierzenie stopy nic nie pomoże. Pamiętaj, że dbałość o obuwie zaczyna się już w chwili zakupu. Dobrze dobrany but będzie się o wiele wolniej zużywał. Ponadto warto wiedzieć, jak zmierzyć długość wkładki wewnętrznej wybranego modelu, by zapewniał ci komfort noszenia przy każdej okazji.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też