Wrzynający się paznokieć to problem, który generuje się przez różne czynniki. Jeżeli chodzi o dłonie, może to być jedynie nieumiejętne obcięcie paznokci. Jeżeli chodzi o stopy jest to bardziej skomplikowane. Tam problemem może być to, co na dłoniach i za ciasne buty.
Czego unikać?
Sposobów na unikanie wrzynającego się paznokcia nie jest za wiele. Oczywiście jeżeli chodzi o ich obcinanie, to unikać nieumiejętnego skracania płytki. Unikaj ciasnych butów. To głównie dzięki nim możesz pozbawić się radości z chodzenia na dłuższy czas. Ciasne buty wciskają twój paznokieć przy większym wysiłku w skórę, przez co może się on wbijać coraz głębiej i głębiej. Najlepiej zainwestuj w buty, które będą wygodne, a przede wszystkim nie będą miały twardych czubków, które powodują, że palec nie będzie mógł poruszać się swobodnie. Wybierz obuwie z siatką, czy sandały bądź klapki, wtedy na pewno wrzynający się paznokieć cię nie dopadnie.
Jedyne czym możesz sobie faktycznie pomóc bez narażania swojego zdrowia to kąpiel z solą. Trwa ona co najmniej pół godziny, a przy tym zmiękcza płytkę paznokcia jak i sprawia, że skóra wokół niego robi się bardziej plastyczna i daje ulgę. Tnij paznokieć równo, a nie w owalny kształt, bo wtedy mogą być powikłania. Tnąc paznokieć równo, będziesz mógł spać spokojnie i na pewno się on nie wbije. Nie obcinaj go przy tym zbyt krótko, bo może dojść do odwrotnego wyniku. Nie wyrywaj również zadartych skórek wokół paznokcia. Nieczystość, która jest za paznokciem nie usuwaj za pomocą czubka nożyczek. Do tego użyj wacika zwilżonego spirytusem, będzie to skuteczniejsze, a przede wszystkim bezpieczne!
Leczenie wrzynających się paznokci
Najlepiej nie korzystać ze sposobów domowych, no chyba że jesteśmy pewni siebie, ale może to być tragiczne w skutkach. Do paznokci są tzw. Klamry, które odsuwają płytkę wrzynające się paznokcia do skóry i ustawiają go w optymalnej pozycji. Jest to skuteczna i dobra metoda, jedyne co pacjent musi zrobić to ograniczyć ruch oraz przerzucić się na obuwie sportowe lub sandały. Jest skuteczne, póki zakłada to specjalista. Na rynku pojawiły się również paski wrastające, czy zestawy do paznokci, ale to wszystko na własną odpowiedzialność. Najlepiej z tym problemem udać się do podologa, który założy klamrę, przyklei ją klejem, a po upływie czasu wyciągnie ją lub sama wypadnie. Zresztą lekarz wyjaśni Ci, co najlepiej zrobić, a sama wizyta i zabieg nie są takie drogie, a uwolnią cię od problemu raz na zawsze. Jeżeli do rany wda się zakażenie wtedy nie mamy problemu jedynie ze wrzynającym się paznokciem, a bakterią która zalęgła w płytce paznokcia. Tego trzeba uniknąć i wtedy udać się do lekarza, który będzie operował twój paznokieć. Unikaj podologów i chirurgów, którzy będą ci chcieli wyrwać paznokieć! Po takim zabiegu, nie dość że będzie to niesamowity ból, to jeszcze płytka paznokcia będzie znów rosnąć tak, żeby się wrastać. Najlepiej będzie kiedy twój lekarz zoperuje i wytnie jedynie część paznokcia, która się wbija. Wtedy unikniesz powikłań i będziesz cieszyć się powrotem do pełnego zdrowia.
Zobacz także: