Dlaczego medycyna estetyczna zyskuje popularność?

Irena

W artykule są omówione i zaznaczone główne cele i założenia medycyny estetycznej i jej rewolucyjny wpływ na społeczeństwo współczesne, a także różnice między nią a chirurgią estetyczną.

Medycyna estetyczna a chirurgia estetyczna – czym się różnią?

Medycyna estetyczna to sztuka i nauka. Jest to rozwijająca się gałąź medycyny, która opiera się na procedurach i technikach mających na celu poprawę i wzmocnienie wyglądu, tekstury i konturów skóry, twarzy i ciała. Chociaż w pewnym stopniu medycyna estetyczna i chirurgia estetyczna pokrywają się, w przeważającej części medycyna estetyczna wykorzystuje techniki i technologie, które są nieinwazyjne lub minimalnie inwazyjne i wykonywane bez znieczulenia ogólnego.

Inwazyjne procedury chirurgiczne, które wymagają znacznego podważenia tkanek, dysekcji lub wycięcia skóry, takie jak rhytidectomia, brachioplastyka i abdominoplastyka, pozostają wyłączną domeną chirurgii estetycznej i są najczęściej wykonywane w warunkach szpitalnych w znieczuleniu ogólnym. Zazwyczaj procedury “inwazyjne” w medycynie estetycznej wymagają jedynie wstrzyknięć skórnych lub podskórnych, nakłuć lub niewielkich nacięć. Obejmują one toksyny botulinowe, tymczasowe wypełniacze, transfer tłuszczu, podnoszenie szwów i różne formy lipoplastyki.

Wzrost zainteresowania zabiegami estetycznymi

Szybki rozwój medycyny estetycznej na świecie jest częściowo spowodowany zwiększonym zapotrzebowaniem pacjentów na zabiegi odmładzające, które nie wymagają operacji. Pacjenci proszą o zabiegi nie dlatego, że źle się czują, ale dlatego, że chcą wyglądać i czuć się lepiej. Ten profil pacjenta jest unikalny dla medycyny estetycznej i chirurgii, w przeciwieństwie do większości innych specjalności medycznych, gdzie nacisk kładzie się na diagnozę i leczenie patologii i chorób. Wraz z pojawieniem się toksyn botulinowych, wypełniaczy kwasu hialuronowego i innych niechirurgicznych procedur, pacjenci mogą wyglądać i czuć się lepiej szybko i dyskretnie, praktycznie bez przestojów.

Zobacz też:  Moczenie nóg w soli – zastosowanie i sposób wykonania

Istnieje naturalny entuzjazm dla terapii, które są szybkie, stosunkowo bezbolesne, oferują naturalnie wyglądające, ale oczekiwane rezultaty. Związek między tymi dwiema dyscyplinami jest synergiczny. Czasami mniej inwazyjne techniki mogą być stosowane zamiast chirurgii w podobnych wskazaniach u pacjentów, którzy o to proszą lub gdy uważa się to za bardziej odpowiednie.

Pionierzy medycyny estetycznej

Omawiana specjalność medyczna w jej obecnym kształcie powstała dzięki pionierskim wysiłkom, wynalazkom i odkryciom osób z różnych specjalności medycznych i chirurgicznych:

  • Jean Carruthers, okulista, odkrył niezwykłe zastosowanie estetyczne toksyny botulinowej. Chemodenerwacja z użyciem toksyny botulinowej jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w medycynie estetycznej.
  • Jeffrey Klein, dermatolog, opracował znieczulenie tumescencyjne, dzięki czemu lipoplastyka stała się bezpieczna i skuteczna w warunkach gabinetowych bez konieczności stosowania sedacji lub znieczulenia ogólnego.
  • Fischer, Ilouz i Fournier byli pionierami w technice liposukcji w latach 80-tych. Chociaż wypełniacze są stosowane od dziesięcioleci, opracowanie i zatwierdzenie bezpiecznych, usieciowanych wypełniaczy kwasu hialuronowego zrewolucjonizowało praktykę powiększania tkanek miękkich w leczeniu zmarszczek, a także konturowania twarzy i ciała.
  • Medycyna laserowa i dermatologia rozwinęły się po pierwotnym opisie selektywnej fototermolizy przez Andersona i Parrisha w 1983 roku. Resurfacing skóry laserem dwutlenkowym stał się popularny we wczesnych latach 90-tych, ale został w dużej mierze zastąpiony przez bezpieczniejsze, nieablacyjne lub frakcyjne urządzenia resurfacingowe.
  • Dermatolodzy, tacy jak Goldberg, wnieśli znaczący wkład w rozpowszechnianie wiedzy na temat estetycznych zastosowań laserów i światła.
  • Shiffman, chirurg ogólny, kosmetyczny i onkologiczny, jeszcze bardziej zdefiniował medycynę estetyczną, pisząc i redagując liczne książki na takie tematy, jak liposukcja, odmładzanie twarzy i modelowanie sylwetki.

Medycyna estetyczna charakteryzuje się zatem zbiorem technik, opracowanych lub pochodzących z kilku dyscyplin, w tym dermatologii, chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, medycyny laserowej i różnych innych podspecjalności chirurgicznych.

Medycyna estetyczna w nowoczesnym wydaniu

Ostatnio medycyna estetyczna wyłoniła się jako dyscyplina integrująca uznane techniki z nowszymi, takimi jak wypełniacze kwasu hialuronowego, napinanie skóry, resurfacing frakcyjny, lipoplastyka wspomagana ultradźwiękami trzeciej generacji i zaawansowane obrazowanie skóry.

Zobacz też:  Domowy pedicure – jak go wykonać?

Procedury z zakresu medycyny estetycznej dotyczą większości oznak starzenia, w tym nieprawidłowej pigmentacji skóry, wiotkości skóry, ptozy, bruzd, utraty tłuszczu i nieprawidłowości konturu, takich jak deformacja koryta łez. Ponadto kontur twarzy i ciała przy użyciu wypełniaczy lub lipoplastyki jest osiągany w celu poprawy objętości twarzy i ust, zdefiniowania kości policzkowych lub usunięcia niechcianego tłuszczu. Więcej bardziej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie: https://www.wrosinski.pl/Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też