suplement diety rozpuszczany w wodzie

Dlaczego warto stosować suplementy diety?

Irena

Dzięki suplementom diety jesteśmy w stanie kompleksowo wspierać swoje zdrowie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. To preparaty niezbędne na każdym etapie życia. Już noworodkom zaleca się podawanie niektórych związków. Obecnie nikogo już nie dziwi sięganie po uzupełnienia podstawowej diety. Jest to wręcz traktowanie jako przejaw dbania o siebie – i słusznie. Odpowiednio dobrane suplementy diety nie tylko mogą uchronić nas przed wieloma chorobami, ale i poprawią wygląd zewnętrzny, wpłyną na nasze emocje czy wesprą zdrowie fizyczne. 

Suplementy – konieczność dzisiejszych czasów

Chociaż w dzisiejszych czasach nie ma żadnych problemów z dostępem do różnych rodzajów pożywienia, większości daleko do zdrowego stylu odżywiania się. Siedzący tryb życia, brak czasu i chęci na gotowanie czy skłonność do fast-foodów i słodyczy sprawiają, że nasz codzienny jadłospis na ogół jest monotonny, mało urozmaicony. Nawet gdy staramy się zdrowo odżywiać, nie jesteśmy w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych związków do ustroju. Świadomość na temat zdrowia i właściwej diety znacznie wzrosła, dlatego coraz większą popularnością cieszą się suplementy diety – preparaty uzupełniające podstawową dietę w cenne związki. 

Przykładem jest choćby witamina D, której największe ilości powstają w organizmie wskutek ekspozycji na promienie słoneczne. Większość populacji naszego kraju cierpi na niedobory witaminy D – nawet wiosną i latem, gdy słońce mocno świeci. Już od najmłodszych lat warto zdecydować się na jej suplementację, ponieważ nie jesteśmy w stanie dostarczyć jej odpowiednich ilości wraz z pożywieniem. Niedobór prowadzi do bólu mięśni, zwiększonej łamliwości kości, chorób przyzębia czy upośledzenia pracy układu nerwowego. 

Zalety stosowania suplementów diety

Warto stosować suplementy diety, ponieważ na ogół nie jesteśmy w stanie dostarczyć wraz z pożywieniem wszystkich związków odżywczych. Dzięki wprowadzeniu suplementacji jesteśmy w stanie:

 • poprawiać kondycję skóry, włosów i paznokci
 • zmniejszać intensywność problemów dermatologicznych
 • poprawiać parametry krwi
 • zapobiegać próchnicy i krwawieniu z dziąseł
 • poprawiać libido i wpływać na płodność
 • wzmacniać zęby, stawy i kości
 • wspierać czynność mięśni, przyspieszać budowę tkanki mięśniowej
 • chronić rozwijający się płód i wspierać przebieg ciąży
 • zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym podeszłego wieku
 • poprawiać jakość snu
 • przeciwdziałać zmęczeniu i osłabieniu, dodawać sobie energii
 • poprawiać pamięć i koncentrację
Zobacz też:  Miejsca erogenne na stopach - z pewnością warto je znać

Takich działań jest znacznie więcej, wszystko zależy od tego, na jaki suplement diety się zdecydujemy. Oczywiście podstawą jest regularność i odpowiednia dawka – nie można przyjmować większych ilości suplementów niż zaleca producent. 

Jakie suplementy diety wybrać?

Pierwszym krokiem jest wybór suplementów diety, których nasz organizm rzeczywiście potrzebuje. Jeśli nie cierpimy na niedobór żelaza nie ma konieczności jego przyjmowania. Podobnie jest w każdą inną substancją. Dodatkowe preparaty wzbogacające dietę należy dobrać biorąc pod uwagę zapotrzebowania swojego organizmu i stan zdrowia. Przykładowo, osoby z nadmiernym wypadaniem włosów powinny rozpocząć suplementację witamin z grupy B, zaś osoby dojrzałe, chcące poprawić wygląd zewnętrzny – suplementację witaminy E. Magnez dobrze sprawdzi się przy bolesnych skurczach mięśni, natomiast witamina C przy słabej odporności oraz problemach z naczyniami krwionośnymi. Suplementy dla kobiet w ciąży powinny obejmować m.in. kwas foliowy, witaminę D, kompleks witamin z grupy B, cynk, jod oraz magnez. Z kolei osoby starsze przede wszystkim powinny sięgać po Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT).

Oczywiście istnieje grupa suplementów diety wskazanych każdemu człowiekowi. Jest to właśnie witamina D, ale również wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Są one niezbędne na każdym etapie życia, a niestety wraz z dietą na ogół nie pokrywamy dziennego zapotrzebowania. Wiedząc już czego szukamy należy wybrać odpowiedniego producenta. Obecnie największą popularnością cieszy się produkcja kontraktowa suplementów diety – większość preparatów dostępnych na rynku została stworzona w ten sposób. Producent musi gwarantować wysoką jakość swoich produktów, a więc ich dobrą przyswajalność, odpowiednią dawkę i bezpieczeństwo przyjmowania. Zobacz także:
Zobacz też:  Pielęgnuj skórę od stóp do głów. Jak prawidłowo zadbać o cerę trądzikową? 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też