Jak prawidłowo zadbać o cerę trądzikową

Pielęgnuj skórę od stóp do głów. Jak prawidłowo zadbać o cerę trądzikową? 

Prawidłowa pielęgnacja, zdrowy tryb życia i zbilansowana dieta to podstawowe sposoby na długie utrzymanie promiennej i gładkiej cery. Chcąc kompleksowo zadbać o swój wygląd i dobre samopoczucie, sprawdź nasze rady i pielęgnuj skórę od stóp do głów!
Irena

Jakie są najczęstsze przyczyny trądziku?

Obecnie trądzik uznaje się za cywilizacyjną chorobę skóry. Częściowo wpływ na jej powszechność ma tryb życia. Niewłaściwa dieta, ogromny pęd, nadmiar stresu czy zanieczyszczania w powietrzu przyczyniają się do rozregulowania pracy całego organizmu. 

Ze względu na to, że skóra jest największym i najbardziej widocznym organem ciała, wszelkie nieprawidłowości można na niej zaobserwować. Problemy hormonalne występujące nie tylko w okresie dojrzewania również stały się tak często spotykane dopiero w ostatnich kilku dekadach. 

Młodzieńcze zmiany skórne, trądzik grudkowy, wypryski hormonalne i trądzik niemowlęcy to zmiany dermatologiczne, które mogą dotknąć każdego. W zależności od wieku, płci czy tryby życia, można być obarczonym większym lub mniejszym ryzykiem. 

Dlaczego nadmierne produkowanie sebum może być kłopotliwe?

Łojotok oraz nadmierna produkcja sebum może być przyczyną powstawania zaskórników. Zwłaszcza w przypadku zaburzonego procesu rogowacenia naskórka, zapchane mieszki włosowe mogą być bolesne i kłopotliwe.

Pot i gruczoły łojowe są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry. Jej kluczowym zadaniem jest stanowienie bariery pomiędzy światem zewnętrznym a organizmem. 

Jeśli jednak, z różnych powodów mechanizm ten jest zaburzony, dochodzi do powstawania stanów zapalnych, wyprysków ropnych i nieestetycznych blizn.

W okolicy mieszka włosowego gromadzą się bakterie, pot pełen soli oraz toksyn, a także martwe komórki. W momencie, gdy nadmiar łoju nie znajduje ujścia, cała ta mieszanka styka się ze sobą. 

Czy bakteryjne stany zapalne skóry są niebezpieczne?

Różne rodzaje trądziku mogą charakteryzować się wypryskami innego typu oraz o innym podłożu. Niezależnie jednak od tego, wszystkie są swego rodzaju nieprawidłowościami. 

Zobacz też:  Gdzie występuje łojotokowe zapalenie skóry i jak się objawia?

Bakteryjne stany zapalne występujące na twarzy, plecach, ramionach czy dekolcie nie byłyby dużym problemem, gdyby pojawiały się sporadycznie i pojedynczo. W rzeczywistości jednak zwykle są to skupiska licznych wyprysków. 

Powierzchnia skóry nie tylko staje się nieregularna, lecz pojawia się także rozlany stan zapalny. Jest on nie tylko bolesny, ale wpływa na prawidłową pracę organizmu. Zakażone komórki osłabiają odporność. Naruszone wypryski mogą wprowadzić bakterie do krwioobiegu.  

Jak uniknąć zrogowaciałego naskórka?

Jedną z przyczyn powstawania zaskórników zamkniętych, jest zrogowaciały naskórek. Chcąc go usunąć, można działać na podobnej zasadzie co w przypadku skóry na stopach. 

Kluczową kwestią jest jego usunięcie. W tym celu można sięgnąć po preparaty zawierające kwasy, ale także po mechaniczne usuwanie poszczególnych warstw. Świetnym i bardzo precyzyjnym zabiegiem tego rodzaju jest mikrodermabrazja. 

Zasady pielęgnacji skóry wrażliwej i trądzikowej 

Skóra trądzikowa, wrażliwa czy skłonna do wyprysków to przede wszystkim organ wymagający szczególnej i troskliwej uwagi. Dobierając kosmetyki, zabiegi czy techniki należy najpierw dokładnie przyjrzeć się indywidualnym potrzebom. 

Czasem skłonność do podrażnień wynika z zaburzonej bariery lipidowej skóry. W efekcie pojawia się nadprodukcja łoju, który prowadzi do zapychania mieszków włosowych. W ten sposób można w krótkim czasie nabawić się zaskórników i wyprysków ropnych. 

Podobnie problematyczna może być skóra sucha, dodatkowo atakowana agresywnymi środkami pielęgnacyjnymi mającymi w swoim składzie alkohol. Doprowadza on do szeregu podrażnień i zaczerwienień. 

Niezależnie od typu cery czy rodzaju choroby dermatologicznej, prawidłowa pielęgnacji powinna być skuteczna, lecz łagodna. W domowych warunkach lepszym wyjściem jest działanie systematyczne, lecz powolne. Efekty mogą przyjść trochę później, lecz wszystko odbędzie się bezpiecznie i prawidłowo. 



Zobacz także:
Zobacz też:  Co jeść, aby móc się pochwalić pięknymi stopami?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też