pies liże stopy

Pies liże stopy: czyli jedno z najczęściej spotykanych zachowań u naszych czworonogów

Irena

Zastanawiasz się, dlaczego twój pies ma obsesję na punkcie ciągłego lizania twoich stóp, szczególnie po tym, jak poszedłeś na spacer, wziąłeś prysznic lub po prostu położyłeś się do łóżka? Niektórzy właściciele mogą nie mieć nic przeciwko temu, podczas gdy inni uważają to za dość nieprzyjemne, ale dlaczego twój pies liże twoje stopy, czy można im na to pozwolić i co to znaczy?

Pies liże stopy – najważniejsze informacje

Twój pies liże cię, aby pokazać, że mu zależy, aby zwrócić na siebie uwagę, lepiej cię zrozumieć i ponieważ mu się to podoba. Jednak powodem, dla którego mogą preferować twoje stopy, może być to, że pękają od informacji zapachowych, które mówią im wiele o tobie, gdzie byłeś i co robiłeś. Tak długo, jak twoje stopy są zdrowe, pozwolenie psu na ich lizanie jest mało prawdopodobne, aby było szkodliwe dla ciebie lub twojego psa. Lizanie jest normalnym zachowaniem dla psów. Dla nich jest to sposób na pielęgnowanie, wiązanie i wyrażanie siebie. Twój pies może cię lizać z wielu powodów, ale może to być spowodowane tym, że uważają to za pocieszające, relaksujące, a nawet przyjemne. Mogą go używać jako sposobu na zwrócenie na siebie uwagi, jako środka do powiedzenia, że cię kochają lub możliwe, że po prostu myślą, że smakujesz ładnie. Niektóre rasy psów robią to znacznie częściej niż inne. 

Twój psiak ochoczo liże Cię, co jest wyrazem jego troski i potrzeby zwrócenia na siebie Twojej uwagi. Tym samym chce lepiej Cię poznać i zrozumieć, co dla niego ma duże znaczenie. Co więcej, takie zachowanie przynosi mu przyjemność. Jednakże, warto zwrócić uwagę na fakt, że Twój pies może preferować lizanie Twoich stóp z powodu ich bogactwa informacyjnego – zapachy mówiące wiele o Tobie, Twoich wyjściach oraz aktywnościach.

Adam Nawrocki, redaktor serwisu Zwierzaki.pl

Lizanie może być kojącym zachowaniem dla psów, więc jeśli czują się niespokojne lub zestresowane, czasami może pomóc im poczuć się spokojniej. Psy, które mają problemy z lękiem, mogą nadmiernie lizać ciebie, siebie lub inne przedmioty i możesz potrzebować wsparcia weterynarza lub behawiorysty psa, aby pomóc im poradzić sobie z problemami lękowymi. Stopy mogą nie być dla nas szczególnie interesujące, ale dla psów są fascynujące. Są pełne ciekawych zapachów i feromonów i są pokryte solą z potu. Ze zmysłem węchu od 10 000 do 100 000 razy lepszym niż nasz, twój pies może czytać twoje stopy jak książkę, mówiąc im, co jesz, co czujesz, gdzie byłeś i co robiłeś. Jeśli twój pies liże twoje stopy, co zwykle robisz? Czy śmiejesz się i uśmiechasz, gdy szorstki język twojego psa łaskocze twoje palce? Jeśli odpowiedź brzmi “tak”, możliwe, że twój pies uwielbia lizać twoje stopy, ponieważ kojarzy to jako pozytywną uwagę, co zachęca go do kontynuowania tej czynności.

Zobacz też:  Jaka jest cena butów na zamówienie?

O tym warto pamiętać!

Lizanie stóp może wydawać ci się nieszkodliwe, ale pod warunkiem, że twoje stopy są zdrowe, nie masz żadnych otwartych ran ani nie zastosowałeś żadnych leków, które mogłyby być trujące dla twojego psa, takich jak kremy na łuszczycę. Twoja higiena stóp może być już nienaganna, ale jeśli zmagasz się z tym, że twój pies cię liże, upewnij się, że twoje stopy są dokładnie umyte, aby były mniej atrakcyjne dla twojego pupila. Jeśli takie zachowanie jest szczególnym problemem po ćwiczeniach, upewnij się, że idziesz pod prysznic, zanim przywitasz się ze swoim psem. Zastanów się, kiedy robi to najczęściej i spróbuj przewidzieć, kiedy najprawdopodobniej takie zachowanie się powtórzy i staraj się unikać dawania swojemu psu okazji. Zamiast pokazywać pozytywne lub negatywne zachowanie, spróbuj odsunąć stopy od psa. Nie mów nic ani nie nawiązuj kontaktu wzrokowego, ale pozostań neutralny. Jeśli to nie zadziała, spróbuj odejść od psa lub całkowicie opuścić pokój. Z czasem powinno to dać im wiadomość, że nie jest to coś, co lubisz. Spróbuj dać im coś innego do zrobienia, co powstrzyma ich przed lizaniem, na przykład zabawkę do żucia lub puzzle z jedzeniem, lub matę do lizania.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też