Moczenie nóg w soli – na co pomoże, sposoby wykonania kąpieli dla stóp. Jaką sól najlepiej wybrać dla siebie i jakie ma ona właściwości zdrowotne?
Moczenie nóg w soli to metoda znana od dawna
Sole mają leczniczy wpływ na stawy. Przyniosą też ulgę zmęczonym stopom po całym dniu, zniwelują opuchliznę oraz pomogą pozbyć się zrogowaciałego naskórka.
Chlorek sodu, czyli zwykła sól kuchenna posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Taka kąpiel będzie miała więc działanie odkażające.
Jeśli zależy nam na wielu innych zaletach soli, użyjmy do tego celu solanek, które zawierają wartościowe mikroelementy.
Jakie sole możemy wykorzystać do kąpieli stóp?
Oto najbardziej popularne sole, które możemy użyć do kąpieli:
- Sól z Morza Martwego – wspomaga leczenie wielu chorób takich jak łuszczyca, egzema czy alergia. Łagodzi też stany zapalne
- Kamienna – łagodzi bóle mięśni i stawów oraz pobudza krążenie krwi. Jest pomocna przy chorobach skórnych
- Gorzka – łagodzi skutki stresu, wspomaga funkcjonowanie układu krwionośnego, regeneruje i rozluźnia mięśnie
- Himalajska – bogata w składniki mineralne, korzystna przy reumatyzmie i chorobach stawów.
- Kłodawska – zalecaną przy przemęczeniu i nerwicach, wspomagającą leczenie chorób skórnych
- Bocheńska – odżywia skórę i rozluźnia mięśnie
- Ciechocińska – wspomagającą regenerację po złamaniach i zwichnięciach
- Iwonicka – zmniejsza krwiaki, obrzęki i dolegliwości bólowe
- Borowinowa – ma właściwości przeciwzapalne i wspomagające leczenie chorób zwyrodnieniowych, zmniejsza obrzęki stawów
Bardzo ważna jest też sól magnezowa (chlorek magnezu). Zawarty w niej magnez wchłania się przez skórę i relaksuje oraz odpręża nasz organizm. Możemy dodać go do wanny, ale sama kąpiel stóp jest wystarczająca, aby sól magnezowa dobrze podziałała na nasz organizm.
Jak wykonać kąpiel solną dla stóp?
Do małej miski wlewamy wodę w ilości około półtora litra. Ważne, aby woda była gorąca. Dorzucamy 5-6 łyżek soli. Taka kąpiel może trwać od 15 do 20 minut. Jeśli potrzebujemy możemy w międzyczasie dolać ciepłej wody.
Do naszej kąpieli możemy dodać dodatkowe składniki takie jak np. olejek lawendowy, olej arganowy, olej z drzewa herbacianego, olejek miętowy czy soda oczyszczona. W zależności od składników taka kąpiel będzie miała inne właściwości np. silnie nawilżające.
W trakcie kąpieli stopy możemy pomasować, lub zrobić sobie domowe Spa i pielęgnację.
Moczenie stóp sprawdzi się również, gdy jesteśmy zmarznięci lub kiedy łapie nas przeziębienie. Gorąca woda sprawi, że poczujemy się znacznie lepiej i uzupełnimy utracone ciepło a przeziębienie szybko zniknie.
Pamiętajmy, że oprócz regularnych kąpieli stóp musimy dbać o nie również na inne sposoby. Nawilżajmy je specjalnymi kosmetykami, róbmy sobie peelingi, które złuszczą martwy naskórek, pijmy dużo wody i dbajmy o dietę.
Zobacz także: