Problem suchej skóry dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Cechą charakterystyczną tego rodzaju cery jest szorstkość, uczucie napięcia i ściągania, szybsze pojawianie się zmarszczek mimicznych. Co jest powodem gorszej kondycji cery i jak ją poprawić? Podpowiadamy!
Zmagasz się z przesuszoną skórą? Zastanawiasz się, skąd wziął się ten problem? Przyczyn może być sporo – odwodnienie spowodowane przyjmowaniem zbyt małej ilości płynów, nieprawidłowa pielęgnacja skóry, a nawet choroby. Pierwszym krokiem do poprawy sytuacji jest poznanie źródła problemu.
Sucha skóra a właściwa pielęgnacja
Za kłopoty z cerą może odpowiadać nieprawidłowa pielęgnacja skóry. Jeśli nie przykładasz uwagi do codziennych zabiegów i bez zastanowienia wybierasz kosmetyki, narażasz skórę na działanie czynników zewnętrznych oraz możesz doprowadzić do jej przesuszenia. W takiej sytuacji sięgnij po preparaty zawierające retinol – na początek z jego niewielkimi dawkami.
Retinol stosowany w odpowiednich ilościach poprawi jędrność skóry i wygładzi zmarszczki. Pamiętaj jednak, by stosować go zgodnie z zaleceniami. Możesz także sięgnąć po serum z witaminą C, które zadziała kompleksowo, zmniejszając oznaki starzenia, wzmacniając skórę, przywracając jej blask i młody wygląd.
Jak wygląda sucha skóra?
Sucha skóra jest zazwyczaj szorstka, może się łuszczyć, jest matowa i cienka, często prześwitują przez nią drobne naczynka. Objawom zewnętrznym towarzyszy uczucie ściągania i napięcia. Jeśli masz suchą skórę, możesz zaobserwować pojawianie się delikatnych zmarszczek mimicznych oraz kurzych łapek.
Sucha skóra może pojawić się na twarzy, stopach, ale również na całym ciele. Wysuszenie nasila się wraz z wiekiem, często dotyka pań w okresie przekwitania, uwidaczniając się na szyi, dekolcie, a nawet miejscach intymnych. Ratunkiem w takich sytuacjach jest stosowanie odpowiednich kosmetyków nawilżających oraz nawadnianie organizmu.
Sucha skóra a choroby
Problem z suchą skórą może być również konsekwencją różnego rodzaju chorób. Najczęściej pojawia się przy niedoczynności tarczycy oraz cukrzycy. W takim przypadku skóra na stopach, kolanach, łokciach często pęka, powodując ogromny dyskomfort. Ratunkiem jest jej ciągłe nawilżanie i zmiękczanie.
Sucha skóra może być także oznaką atopowego zapalenia skóry. Również w tym przypadku kluczowe znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja i sięganie po kosmetyki i preparaty przeznaczone dla atopików. Musisz pamiętać, że w przypadku AZS wszelkie objawy nasilają się, gdy pojawia się czynnik drażniący (alergen).
Sucha skóra a czynniki zewnętrzne
Wysuszenie skóry może być skutkiem narażenia na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych – ekspozycji na słońce, zimne lub suche powietrze. Pamiętaj, by zabezpieczać skórę kremami z filtrem, gdy wychodzisz na zewnątrz. Stosuj krem nawilżający, który zapobiega utracie wody. Dbaj o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w domu.
Jak zadbać o suchą skórę stóp i ciała?
Pierwszym krokiem do poprawy kondycji skóry jest poznanie przyczyny problemów. Codzienne zabiegi pielęgnacyjne mogą nie wystarczyć i czasem konieczne jest zastosowanie leczenia (tarczyca, cukrzyca), zmodyfikowanie diety, uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów.
Musisz jednak pamiętać, że twoją bronią w walce z przesuszeniem skóry są odpowiednio dobrane preparaty. Krem, balsam, serum – każdy z nich pomoże przywrócić zdrowie twojej skórze. Postaw na kosmetyki z kwasem hialuronowym, mocznikiem, witaminami, olejkami eterycznymi albo kwasem mlekowym.
Wygrać z suchą skóra
Jeśli chcesz osiągnąć dobre efekty, wybieraj kosmetyki specjalnie przeznaczone do pielęgnacji suchej skóry. Zwróć uwagę na skład i unikaj tych komponentów, które mogą dodatkowo podrażniać delikatny naskórek – konserwantów, parabenów, sztucznych barwników, alkoholu.
Pij dużo wody, a do menu wprowadź warzywa i owoce. W skórę ciała wcieraj olejki kokosowe, migdałowe lub oliwę z oliwek, olej rycynowy oraz olej z pestek winogron. Zawsze poczekaj aż skóra wchłonie preparat. Pomysłów na walkę z niedoskonałościami skóry jest naprawdę sporo, dlatego nie zniechęcaj się i próbuj do skutku!
Zobacz także:
- Jakie są najlepsze kosmetyki do pielęnacji stóp?
- 6 kosmetyków, które nigdy nie powinny zniknąć z Twojej kosmetyczki
- Pielęgnuj skórę od stóp do głów. Jak prawidłowo zadbać o cerę trądzikową?
- Bądź piękna od stóp do głów – codzienne rytuały pielęgnacyjne
- Przygotuj skórę stóp i twarzy na sezon letni. Sprawdź, jakie zabiegi powinieneś wykonać!