choroba paznokci onycholiza

Choroba paznokci onycholiza – przyczyny i leczenie

Irena

Choroba paznokci onycholiza jest z pozoru niegroźnym wizualnym problemem, a tak naprawdę to dość groźna przypadłość, szczególnie jeśli zostanie zaniedbana. Samo w sobie zjawisko to po prostu bezbolesne odklejanie się paznokcia od łożyska.

Czym jest onycholiza i jak się objawia?

Jest to odklejanie paznokcia od jego łożyska, ale co ważne, to fakt, że zachodzi bezboleśnie. Skóra pod paznokciem jest miękka, ma wrażliwą, cienką warstwę i jest podatna na zakażenia. To właśnie dlatego nasz organizm wykształcił paznokcie do ochrony tego naskórka. Jednak gdy ich zabraknie, to bardzo łatwo o infekcje, które są z pozoru niegroźne, ale nieleczone mogą prowadzić do przeróżnych powikłań.

Objawy pojawiania się tej przypadłości to wyróżniające się od reszty paznokcia przebarwienia, głównie w jego górnej i bocznej części. Takie przebarwienie z zewnątrz może oznaczać, że choroba już postępuje, a to niewinne przebarwienie dostaje się powoli do łożyska, mając finalnie wywołać onycholize paznokcia. W wyniku tego procesu paznokcie zmieniają kolor na żółty, a finalnie brązowy, co oznacza już zaawansowane stadium choroby, a więc oderwanie paznokcia od łożyska.

Przyczyny onycholizy

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną jest uraz mechaniczny, a więc na przykład, przytrzaśnięcie paznokcia drzwiami od samochodu. W wyniku takiego urazy paznokieć po prostu obumiera, odpada i wymienia się na nowy. Taka sytuacja nie jest szczególnie groźna, choć mimo wszystko warto chronić miejsce urazu za pomocą plasterka, oraz stosować kremy wspomagające, szczególnie, budowę nowego paznokcia, po odpadnięciu starego. Proces regeneracji paznokcia jest dość długi, bo trwa nawet kilka tygodni, a podczas niego paznokieć zmienia swoją barwę od niebieskiego czy fioletowego w pierwszych dniach, aż do brązowego, już blisko odpadnięcia. Ważne jest, aby nie przeszkadzać w tym procesie, a więc nie próbować mechanicznie, na siłę, zrywać paznokcia, zanim sam odpadnie. Natomiast można i warto stosować kremy nawilżające, które pomogą w naturalnym odpadnięciu zniszczonego paznokcia.

Zobacz też:  Jak usunąć odcisk?

Kolejnym popularnym powodem poza zdrowotnym, w przypadku paznokci u stóp, jest noszenie zbyt ciasnego obuwia, które powoduje stały nacisk na paznokcie, co może doprowadzić do oderwania się łożyska od paznokcia i rozpocząć proces onycholizy.

Dość częstym przypadkiem, szczególnie wśród kobiet jest, onycholiza po hybrydzie, a konkretnie po zbyt częstych zabiegach, czy nadmiernym stosowaniu kosmetyków do paznokci bogatych w środki chemiczne.

Onycholiza jak leczyć?

Bardzo często zdarza się, że onycholiza mylona jest z grzybicą paznokcia, a więc pierwszym korkiem w leczeniu powinna być poprawna diagnoza. Jeśli pomylimy te dwie choroby, to leczenie będzie po prostu nieskuteczne, ponieważ sposoby leczenie grzybicy nie zadziałają na onycholize i odwrotnie.

Leczenie tej przypadłości opiera się na oczyszczeniu i odżywieniu paznokcia w celu pobudzenia łożyska do regeneracji paznokcia. Zwykle leczenie opiera się na obserwacji i ewentualnie miejscowym stosowaniu kremów wspomagających budowę paznokcia lub nawilżenie w celu przyśpieszenia odpadnięcia zniszczonego paznokcia. W skrajnych przypadkach istnieje możliwość chirurgicznego usunięcia zniszczonego paznokcia.

Problemem w leczeniu może być pojawienie się infekcji, która wymaga przyjmowania leków, a nawet antybiotyków, żeby poradzić sobie z bakteriami, które dostały się do organizmu w wyniku infekcji.

Domowe sposoby leczenia onycholizy

Sposoby ograniczają się do miejscowych okładów, a używane są szczególnie na początkowych stadiach choroby.

Pierwszym sposobem jest stosowanie olejku herbacianego, który ma właściwości bakteriobójcze. Taki olejek działa ochronnie, dzięki czemu zapewnia poprawny proces regeneracji bez nieprzyjemnych infekcji.

Drugim sposobem, tym razem na regeneracje po odpadnięciu paznokcia, jest olejek rycynowy, który wspomaga budowanie nowo powstałego paznokcia. Przejawia on również wysokie właściwości regeneracyjne, więc warto łączyć go z olejkiem herbacianym jeszcze na etapie przed odpadnięciem starego paznokcia.

Mimo wszystko zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć więc szczególnie u pań, które doświadczyły onycholizy po zabiegach upiększających paznokcie, zaleca się zaprzestania ich stosowania, lub większe odstępy między zabiegami.



Zobacz także:
Zobacz też:  Gabinet podologiczny – jak wygląda wizyta? Czym zajmuje się podologia?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też