refleksoterapia stóp

Refleksoterapia stóp – dobroczynny masaż

Irena

Refleksoterapia to rodzaj masażu leczniczego, w którym dochodzi do tak zwanego opracowywania i uciskania, a tym samym stymulowania receptorów położonych na stopach. Receptory te odpowiadają konkretnym narządom i układom ciała. Tak więc na postawione pytanie: refleksoterapia co to jest?

Odpowiedź brzmi: to masaż poszczególnych ośrodków ciała poprzez odpowiadające im punkty położone na stopach. W tym wypadku, stopy są swoistą mapą ciała.

Refleksoterapia stóp

Refleksoterapia stopy to zabieg mający swoje korzenie w czasach starożytnych. Wówczas to po raz pierwszy zauważono, że masaż stóp ma dobroczynny wpływ na stan zdrowia całego ciała. W chwili obecnej powraca moda na bardziej metafizyczne postrzeganie całego ciała i powrót do natury. A w związku z tym,refleksoterapia stóp stanowi naturalny i ceniony oraz coraz bardziej popularny zabieg związany z medycyną naturalną, mający na celu poprawę nie tylko samopoczucia, ale i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Refleksoterapia stóp – holistyczne postrzeganie ciała

Refleksoterapia stóp zakłada, że wszystkie narządy ciała człowieka są ze sobą powiązane niczym naczynia połączone, oraz wzajemnie na siebie wpływają, tworząc jedną, dużą całość.

Podejście holistyczne, w przypadku refleksoterapii stóp, oznacza, że każda część ciała, w tym między innymi narządy i układy, ma stój punkt odniesienia na stopie. Poprzez ucisk, masowanie i tak zwane opracowywanie tego punktu na stopie, można wpłynąć na konkretny narząd, układ lub strefę ciała. Usprawnić lub polepszyć jej działanie. Poprzez takie całościowe ujęcie ciała człowieka, refleksoterapia stóp jest nie tylko formą terapii, ale również relaksacji obejmującej ciało i umysł. Poprzez to, zarówno niweluje stres, jak i zmniejsza dolegliwości bólowe.

Zobacz też:  Pofalowane paznokcie – czy mogą oznaczać chorobę?

Refleksoterapia stóp – zabieg

Refleksoterapia stóp nie jest zwykłym masażem, więc powinna być wykonywana przez wykwalifikowanego specjalistę. Każdy początkowy zabieg powinien być poprzedzony wywiadem terapeutycznym, podczas którego omawiana jest historia choroby lub dolegliwości, analizowane ewentualne przyczyny oraz ustalana forma terapii. Sam masaż trwa zazwyczaj koło godziny i składa się z trzech części: rozluźnienia, uciskania i relaksacji.

Refleksoterapia stóp – rozluźnienie stopy

Rozluźnienie stopy ma na celu przygotowanie jej do dalszych, bardziej intensywnych działań.

Refleksoterapia stóp – praca na receptorach

Praca na receptorach jest zasadniczym etapem masażu. Refleksolog opracowuje i uciska kolejno wszystkie obszary stóp, odpowiadające różnym organom i układom. Ewentualna tkliwość lub bolesność może świadczyć o zmianie pracy i nieprawidłowościach w danym narządzie lub układzie.

Refleksoterapia stóp – relaksacja

Ostatnim etapem jest relaksacja z użyciem na przykład olejków, mająca na celu rozluźnienie i odprężenie po zabiegu.

Refleksoterapia stóp – wskazania

Wskazaniami do refleksoterapii stóp są między innymi: stany depresyjne i inne związane z obniżeniem dobrego samopoczucia, stresujący tryb życia, problemy związane z funkcjonowaniem układu krążenia, pokarmowego, rozrodczego oraz alergie.

Refleksoterapia stóp – efekty

Seria zabiegów skutkuje detoksykacją, czyli odtruciem organizmu. Odczuwane jest głębokie odprężenie oraz rozluźnienie ciała. Poprawia się samopoczucie. Organy i układy ciała pobudzone są do działania.

W celu osiągnięcia optymalnych i korzystnych efektów seria zabiegów powinna obejmować od dziesięciu do piętnastu spotkań, odbywających się z częstotliwością dwóch w tygodniu. W kolejnym czasie warto wykonywać zabiegi podtrzymujące, raz na miesiąc.

Refleksoterapia stóp – przeciwwskazania

Tak, jak w przypadku innych zabiegów, refleksoterapia stóp ma również pewne przeciwwskazania. Są nimi miedzy innymi: pierwszy trymestr ciąży lub ciąża zagrożona, choroby zakaźne, wysoka gorączka, zmiany na stopach, w tym rany, owrzodzenia i grzybica.



Zobacz także:
Zobacz też:  Anatomia stopy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też