łojotokowe zapalenie skóry

Gdzie występuje łojotokowe zapalenie skóry i jak się objawia?

Łojotokowe zapalenie skóry może dotknąć praktycznie każdego. ŁZS to częsta przyczyna wizyt u dermatologa, a leczenie choroby jest…
Irena

Łojotokowe zapalenie skóry może dotknąć praktycznie każdego. ŁZS to częsta przyczyna wizyt u dermatologa, a leczenie choroby jest trudne i długotrwałe. Zobacz, co powinieneś wiedzieć o tym schorzeniu!

Łojotokowe zapalenie skóry to jedna z najczęściej spotykanych chorób skórnych, która dotyka około 3% populacji. Ten problem zdrowotny może pojawić się właściwie w każdym wieku, ale szczególnie narażone są osoby pomiędzy 18. a 40. rokiem życia. Zmiany skórne mają charakter nawrotowy, dlatego walka z chorobą może być trudna. Jak jednak stawiać jej opór? Sprawdź, czytając nasz tekst!

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

ŁZS to przewlekła choroba skóry, która charakteryzuje się zmianami rumieniowymi na skórze twarzy, klatce piersiowej, owłosionej części głowy, pod pachami i na pachwinach. Schorzenie ma charakter sezonowy. Pojawia się zazwyczaj jesienią lub zimą i ma dużą tendencję do nawracania. 

Zmiany skórne na ciele mogą powodować duży dyskomfort psychiczny, ale same w sobie nie są groźne. ŁZS da się pomylić z łuszczycą i egzemą, ponieważ objawy tych chorób mogą wydawać się podobne. Różnią je jednak czynniki wywołujące problem. 

Łojotokowe zapalenie skóry – objawy

Oto objawy, które występują przy łojotokowym zapaleniu skóry:

  • łuszczące się, tłuste, rumieniowe plamy na skórze;
  • stan zapalny skóry głowy, który może powodować przerzedzenie włosów;
  • swędzenie, które nasila się podczas pocenia;
  • czasami także stan zapalny skóry, czyli erytrodermia.

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry

Dzisiejsza medycyna nie zna dokładnych przyczyn ŁZS, ponieważ jest to schorzenie bardzo złożone. Jednym z najważniejszych źródeł problemu jest wysoka aktywność gruczołów łojowych. Przez to wzrasta ilość produkowanego łoju i zmienia się jego skład. Wpływ na pojawienie się ŁZS może mieć też:

  • grzyb Malassezia furfur;
  • stan zapalny;
  • zaburzenie bariery naskórka.
Zobacz też:  Dlaczego warto stosować suplementy diety?

Co jeszcze może być źródłem ŁZS?

Zaostrzenie przebiegu choroby może być spowodowane przyjmowaniem leków. Zdarza się, że łojotokowe zapalenie skóry jest związane z wirusem HIV i chorobami neurologicznymi. Dodatkowe czynniki, które mogą wywołać chorobę, to:

  • stres;
  • zaburzenia hormonalne;
  • trądzik;
  • problemy z odżywianiem;
  • alkoholizm;
  • depresja;
  • zanieczyszczenia powietrza.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry

ŁZS na skórze twarzy leczy się poprzez użycie leków przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych. Lekami przeciwzapalnymi, które dobrze sprawdzają się w leczeniu, są miejscowe glikokortykosteroidy oraz inhibitory kalcyneuryny. Pamiętaj jednak, że leczenie farmakologiczne wymaga ciągłego nadzoru lekarskiego.

Zapalenie owłosionej części skóry głowy może być leczone ogólnodostępnymi szamponami, które są również sposobami na łupież. Dobrze sprawdzają się też szampony przeciwgrzybiczne, które w swoim składzie mają ketokonazol. Należy je stosować przynajmniej 3 razy w tygodniu, aż do uzyskania odpowiedniego rezultatu.

Co jeszcze stosować na ŁZS?

Pamiętaj, że w leczeniu ŁZS ważna jest zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Unikaj słodyczy i tłuszczów pochodzących od zwierząt. Spożywaj posiłki bogate w witaminę B i cynk. Na skórę dobrze wpływa też witamina D, która ma właściwości przeciwzapalne. Tę witaminę powinieneś suplementować w okresie jesiennym i zimowym.

W okresie mniejszego nasłonecznienia ŁZS znacznie przybiera na sile. Powinieneś wtedy jak najczęściej korzystać ze światła słonecznego. Opalania musisz jednak unikać, bo może nasilić objawy. Zadbaj także o to, by często przebywać na świeżym powietrzu. To zanieczyszczone źle wpływa bowiem na stan skóry.

Łojotokowe zapalenie skóry – zapobieganie

Nawrotom ŁZS można zapobiegać. Oto kilka porad:

  • nie stosuj kosmetyków do skóry przetłuszczającej się;
  • raz na miesiąc stosuj szampon z ketokonazolem;
  • możesz stosować maści na ŁZS, które dostępne są bez recepty;
  • używaj szamponów leczniczych z naturalnych składników.

Dzisiejsza medycyna nie zna lekarstwa na łojotokowe zapalenie skóry. Można jedynie leczyć objawy i stosować profilaktykę. Dlatego warto, znać czynniki, które mogą wpłynąć na nasilenie się objawów i ograniczać ryzyko.



Zobacz także:
Zobacz też:  Ile kosztują najdroższe buty świata?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też