konsultacje lekarskie online

Jak działają szybkie konsultacje lekarskie online?

Potrzebujesz pilnej porady medycznej? W naszym artykule przedstawiamy wygodną formę kontaktu z lekarzem. Sprawdź, czym są konsultacje lekarskie online i co możesz dzięki nim uzyskać!
Irena

Konsultacje lekarskie online są coraz popularniejsze. Ich główną zaletą jest wygoda, ponieważ odbywają się zdalnie i nie trzeba umawiać się na wizytę w przychodni. Czy można w ten sposób otrzymać receptę, a także zwolnienie lekarskie w przypadku niezdolności do wykonywania obowiązków służbowych?

Konsultacje lekarskie online – na czym polegają i komu są polecane?

Konsultacje lekarskie online to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia pacjentowi szybki kontakt z lekarzem bez konieczności udawania się do jego gabinetu. Odbywają się za pośrednictwem kamerek internetowych, czatów lub telefonów komórkowych. Konsultacje online u lekarza polecane są w szczególności dla osób, które:

  • potrzebują szybkiej porady lekarskiej w sytuacji nagłych;
  • nie mają możliwości dojazdu do przychodni (osoby starsze, niepełnosprawne);
  • chorują przewlekle;
  • żyją w pośpiechu, nie mają czasu na stacjonarne wizyty;
  • korzystają z terapii psychologicznej.

Zalety i wady konsultacji lekarskich online

Korzystanie ze zdalnych konsultacji lekarskich ma wiele zalet. Do najważniejszych korzyści wizyt u lekarza online zaliczamy:

  • oszczędność czasu – nie trzeba stać w kolejkach i marnować czasu na dojazd do przychodni;
  • bezpieczeństwo – unika się kontaktu z innymi chorymi;
  • wygoda – można z nich skorzystać z każdego miejsca.

Wśród wad i ograniczeń konsultacji lekarskich online można zaś wskazać:

  • brak możliwości zbadania pacjenta;
  • brak możliwości natychmiastowej reakcji – zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia życia pacjenta;
  • formę rozmowy, ponieważ osoby starsze mogą mieć problem z obsługą urządzeń teleinformatycznych.

Czy podczas konsultacji lekarskich lekarz może wystawić receptę?

Podczas konsultacji lekarskich online lekarz przeprowadza wywiad, którego celem jest ocena stanu zdrowia pacjenta. Jeśli zajdzie taka konieczność, specjalista może wystawić elektroniczną receptę, na której wskazane zostaną leki niezbędne do przeprowadzenia kuracji u chorego. Na dokumencie zawarte będą takie informacje jak:

  • imię i nazwisko pacjenta;
  • imię i nazwisko lekarza wystawiającego receptę;
  • rodzaj leku wraz ze sposobem jego dawkowania.
Zobacz też:  Jaka jest cena butów na zamówienie?

Czy lekarz może odmówić wystawienia recepty elektronicznej?

Zastanawiasz się, czy lekarz może ci odmówić wystawienia recepty elektronicznej? Może się tak zdarzyć. Jeśli specjalista uzna, że dany lek nie jest niezbędny, czyli nie widzi przesłanek do tego, żebyś musiał go przyjmować, to nie wypisze ci e-recepty. Co więcej, jeśli poprosisz go na przykład o leki odurzające lub psychotropowe, to także spotkasz się z odmową. Niektóre kategorie lekarstw nie mogą być przepisywane w formie elektronicznej. W takiej sytuacji należy umówić się ze swoim lekarzem na tradycyjną wizytę w gabinecie.

Kiedy i jak zrealizować receptę elektroniczną?

Otrzymałeś receptę elektroniczną i nie wiesz, jak ją zrealizować? Najpierw sprawdź, jaki jest jej termin ważności. E-recepty zazwyczaj trzeba wykupić w ciągu 30 dni, ale niektóre kategorie leków są ważne krócej lub dłużej (na przykład na odbiór antybiotyków masz tylko 7 dni). Następnie upewnij się, że dostałeś wiadomość SMS z kodem PIN, który upoważnia cię do realizacji recepty elektronicznej. W aptece zostaniesz także poproszony o podanie swojego numeru PESEL. Są to dwie informacje, bez których leki z e-recepty nie zostaną wydane.

Zwolnienie lekarskie online – co to jest, czy pracodawca je uznaje?

Podczas konsultacji lekarskich online lekarz może wystawić ci e-zwolnienie online. Zrobi to, gdy stwierdzi, że nie jesteś zdolny do wykonywania swoich obowiązków w pracy. Taki dokument przesyłany jest do systemu, do którego wgląd ma między innymi twój pracodawca. Nie musisz więc drukować zwolnienia i dostarczać go do miejsca pracy. Pracodawca ma obowiązek zaakceptowania wystawionego L4, jednak w przypadku wątpliwości może zgłosić się do ZUS w celu kontroli zasadności jego wydania.

Jeśli potrzebujesz recepty na jakiś lek, skorzystaj z konsultacji medycznych online. W szybki sposób uzyskasz dokument, dzięki któremu zdobędziesz niezbędne lekarstwo.

Zobacz też:  Jakie buty na rower?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też