żylaki na stopach

Żylaki na stopach – objawy, przyczyny powstawania oraz najskuteczniejsze metody leczenia

Irena

Wbrew pozorom żylaki na stopach są bardzo powszechnym schorzeniem. Z poniższego artykułu dowiesz się, że przyczyny ich powstawania mogą mieć miejsce już we wczesnym dzieciństwie! Poznasz również najskuteczniejszą i najmniej inwazyjną metodę ich leczenia oraz dowiesz się jakie dokuczliwe objawy wiążą się z tą chorobą.

Żylaki na stopach – objawy

Żylaki na stopach występują nieco rzadziej niż żylaki w obrębie ud czy łydek. Natomiast owe schorzenie występuje coraz częściej. Najbardziej widocznym objawem żylaków stóp są wyraźnie powiększenone żyły, których budowa jest zwyczajnie patologiczna. Ich struktura staje się nierownomiernia oraz tworzy nieestetyczne zgrubienia – żyły są wyraźnie powiększone. Poza tym osoba borykająca się z tą chorobą często skarży się na ból stóp. Związane z tym zaburzone krążenie sprawia, że mięśnie w obrębie stopy nie pracują prawidłowo. Zakres ruchowy stopy jest znacznie ograniczony i wpływa na nasze zdolności fizyczne. Skóra stóp może zmienić kolor na nieco bardziej szary tudzież ziemisty. Stopa wygląda bardzo nieatrakcyjnie. Oczywiście każda forma żylaków predysponuje do powstawania zakrzepów, co może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu. Dlatego też warto robić wszystko, aby zapobiec ich powstawaniu.

Żylaki stóp – przyczyny powstawania

Pewne działania w okresie wczesnego dzieciństwa mogą stać się przyczyną powstania żylaków stóp. Otóż sprawa dotyczy momentu stawiania pierwszych kroków. Prawidłowy rozwój stóp sprzyja właściwemu krążeniu. Przedwczesne zmuszanie do stania przyczynia się do koślawości stóp, gdzie w efekcie mięśnie zaczynają pracować nieprawidłowo. Rola mięśni jest również bardzo ważna, gdyż ich właściwa praca wspiera prawidłowe krążenie. W przypadku wystąpienia patologii w obrębie stóp to krążenie zostaje zaburzone, praca mięśni jest nieprawidłowa, co bez odpowiedniej interwencji może predysponować do powstania żylaków stóp. Nie tyczy się to tylko zmuszania dziecka do stania, ale też np halluksów, gdzie nieprawidłowo rozwinięty kościec i powstałe przez to uciski, również mogą być przyczyną powstawania żylaków stóp. Oprócz tego siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, zakładanie nogi na nogę podczas siedzenia, noszenie niewygodnego obuwia, również mogą realnie  zwiększyć szanse na wystąpienie tego schorzenia. Należy również wspomnieć, że żylaki stóp powstają w wyniku dysfunkcji zastawek, które mają za zadanie odprowadzić krew z powrotem do serca. Jeżeli zastawka przestaje działać, tak jak powinna, to krew zaczyna gromadzić się w naczyniu żylnym i dosłownie rozpychać jego ścianki. Także wszystkie wyżej wymienione aspekty przyczyniają się do dysfunkcji zastawek, a co za tym idzie powstania również zaburzenia krążenia, co łączy się z pojawieniem żylaków stóp. 

Zobacz też:  Rekonstrukcja paznokcia – kiedy płytka wymaga interwencji?

Żylaki na stopach – leczenie

Metody operacyjne, które są bardzo inwazyjne, nie cieszą się obecnie dobrą sławą. Żylaki stóp można potraktować bardziej innowacyjnymi metodami, gdzie okres rekonwalescencji jest o wiele krótszy, a ryzyko możliwych powikłań niewielkie. Nowoczesne leczenie żylaków stóp wiąże się z zastosowaniem lasera. Wiązka lasera powoduje zamknięcie chorego naczynia i wykluczenie go z rodzimej funkcji. Zabieg nie trwa zbyt długo, a poprawa w funkcjonowaniu i ogólnym komforcie jest ogromna.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też