Podagrycznik- właściwości i zastosowanie

Podagrycznik- właściwości i zastosowanie

Irena

W medycynie ludowej od wielu lat, zamiast chemicznych substancji i farmaceutyków wykorzystuje się to, co dostarczone zostało przez naturę. Naturalne “lekarstwa” w postaci ziół z pewnością mają o wiele bardziej pozytywny wpływ na nasz organizm niż farmaceutyki. Wobec tego podagrycznik- właściwości i zastosowanie tego ziela.

Podagrycznik- co to w ogóle za roślina?

Podagrycznik- jak można dowiedzieć się z portalu gardeneo.pl– aegopodium podagraria to roślina o niesamowitych właściwościach, która nazywana jest również kurzą stopką. Znana jest z pewnością każdemu rolnikowi, gdyż uznają ją oni za prawdziwy chwast, którego wręcz nie da się wyplenić. Niemnie jednak z drugiej strony, roślina ta dumnie zdobi ogrody i porasta obszary przy ogrodzeniach, tam gdzie nie dociera światło, a także gdzie jest niezwykle duża wilgoć. Warto wiedzieć, że roślina ta ma również niesamowite właściwości do tego, by się rozprzestrzeniać, a dodatkowo jest ona wstanie przetrwać nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. W końcu która roślina mogłaby się rozwijać w zacienionych i wilgotnych lasach, na skalistych partiach górskich stoków lub nawet w rowach czy zaroślach? Ciekawostką jest fakt, że podagrycznik można również spotkać od czasu do czasu na wysypiskach odpadów. W dobrych warunkach, roślinka ta może osiągnąć nawet do 90 centymetrów wysokości i cechuje się niezwykle rozgałęzionym kłączem. Co więcej wyróżnia się ona także niezwykle nagą i prostą łodygą, na której czubku pojawiają się malutkie i białek kwiatuszki.

Podagrycznik- właściwości i zastosowanie magicznej rośliny

Warto również rozważyć kwestię jaką jest podagrycznik- właściwości. Dlaczego? Otóż warto wiedzieć, że w średniowieczu to właśnie ta roślinka, była z dużym zamiłowaniem wykorzystywana przez ludowych medyków. Medycyna ludowa w głównej mierze opierała się właśnie na tej magicznej roślinie. Zgodnie z tym, co mówią źródła wykorzystywano ją głównie jako:

  • środek który potrafił skutecznie i szybko ukoić ból
  • potrafił szybko zwalczyć dnę moczanową
  • potrafił zawalczyć podagrę
Zobacz też:  Co jeść, aby móc się pochwalić pięknymi stopami?

Co więcej picie naparu z tej rośliny zapobiega odkładaniu się w organizmie kryształków soli z kwasu moczowego i pomaga je o wiele szybciej i skuteczniej usunąć. Dodatkowo wskazywano również na to, że podagrycznik jest wstanie szybko zniwelować objawy rwy kulszowej, a także pomaga na choroby związane z reumatyzmem. Najważniejsze jednak było to, że roślina ta przyspieszała gojenie się ran i wspierała wyciszenie i uspokojenie organizmu. Dodatkowo pomagała ona uregulować przemianę materii oraz skutecznie zmniejszała ból nerek, hemoroidy czy stany zapalne jakie pojawiały się w okolicy pęcherza moczowego. Świeży sok, który wyciśnięty był z liści tej roślinki skutecznie pomaga również usuwać zakażenia z otwartych ran i zmniejszać obrzęki. Obecnie udowodnione zostało naukowo, że roślinka ta ma szereg właściwości prozdrowotnych. Przede wszystkim ma ona silne działanie przeciwzapalne co sprawia, że skutecznie hamuje procesy zapalne, a także zmiany, które zachodzą w stawach w przebiegu choroby reumatycznej. Co więcej nie sposób pominąć właściwości antydrobnoustrojowych. Zawarte w roślinie substancje skutecznie hamują rozwój niektórych bakterii oraz grzybów. Obecnie trwają badania odnośnie tego, czy roślina może mieć również właściwości przeciwnowotworowe. Warto również wiedzieć, że z suszonych liści podagrycznika obecnie przygotowuje się wiele naparów, które mają pozytywnie wpływać na wątrobę, a także znacznie przyspieszać przemianę materii. Co więcej stosuje się go również w detoksykacji organizmu. Usuwa on bowiem skutecznie toksyny i poprawia nasze samopoczucie. Często mówi się również, że picie naparu z podagrycznika skutecznie pomoże w przypadku osób, które walczą z nadwagą i mają problem ze stosowaniem się do wszystkich zaleceń diety. Jak więc widać roślinka ta z pewnością nie jest przypadkowa, a jej właściwości są wszechstronnie doceniane. Obecnie najczęściej można go dostać w postaci suszu do przygotowania naparów i wywarów do picia. 



Zobacz także:
Zobacz też:  Pies liże stopy: czyli jedno z najczęściej spotykanych zachowań u naszych czworonogów
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też