buty do pracy

Jak wybrać bezpieczne i komfortowe buty do pracy?

Irena

Buty do pracy pozwalają na bezpieczną pracę bez rezygnacji z komfortu. W dzisiejszych czasach każde środowisko pracy wymaga szczególnej uwagi, a firmy coraz częściej muszą przestrzegać przepisów nakazujących stosowanie obuwia ochronnego. Poniżej przedstawiono kryteria doboru odzieży roboczej w zależności od środowiska pracy i roli pełnionej w firmie.

Jak wybrać buty do pracy?

Buty robocze zawsze były podstawą od pracowników przemysłowych i budowlanych po rolników. Przy wyborze obuwia ochronnego do pracy należy wziąć pod uwagę szereg kryteriów związanych nie tylko z bezpieczeństwem ludzi, takich jak klasa ochrony i wymagana ochrona dodatkowa, ale także związanych z wyglądem butów i komfortem osób, które będą je nosić, takich jak zastosowane materiały i kształt butów.

Jeśli pracujesz w Europie, musisz upewnić się, że wybrane przez Ciebie buty mają oznaczenie UE. Należy również upewnić się, że obuwie w pełni spełnia normy bezpieczeństwa związane z ryzykiem związanym z wykonywaną czynnością.

Dlaczego należy nosić buty ochronne?

Urazy stóp stanowią około 7% wszystkich urazów w miejscu pracy. Obuwie ochronne musi być zapewnione, naprawiane i wymieniane przez pracodawcę. Pracownicy muszą nosić buty ochronne zawsze, gdy pracują lub poruszają się w niebezpiecznych miejscach. Inspekcja Pracy ma prawo ukarać pracodawcę, jeśli ten nie zapewni każdemu pracownikowi odpowiedniego obuwia ochronnego.

We wszystkich obszarach przemysłowych, w których istnieje ryzyko obrażeń stóp, należy nosić obuwie ochronne. Będziesz musiał określić rodzaj obuwia, który Ci odpowiada w zależności od środowiska pracy. Jeśli Twoja aktywność nie wiąże się z dużym ryzykiem upadku, możesz zainteresować się butami ochronnymi, które z równoważną ochroną (z wyjątkiem ochrony przed zgnieceniem przodostopia) są wygodniejsze i tańsze niż obuwie ochronne.

Zobacz też:  Jak odmłodzić twarz? Poznaj sprawdzony zabieg medycyny estetycznej

Buty do pracy są przeznaczone przede wszystkim do ochrony stóp pracownika, ale obuwie ESD może również chronić elementy elektroniczne przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Sprawdź kodeks pracy w swoim kraju; zazwyczaj prawo wymaga noszenia obuwia ochronnego w niebezpiecznych środowiskach.

Buty robocze dla rolników

Praca w gospodarstwie rolnym może być wyczerpująca, niebezpieczna, satysfakcjonująca i ekscytująca. Jako rolnik lub farmer nigdy nie wiesz, co przyniesie dzień pracy. Ze względu na energiczny charakter pracy potrzebujesz sprzętu i narzędzi, które pracują tak samo ciężko jak Ty.

Buty robocze dla rolników są niezbędnym elementem Twojego arsenału, który pozwoli Ci stawić czoła codzienności. Wybór najlepszych butów roboczych, które ochronią Cię przed niebezpieczeństwami związanymi z pracą na roli, zapewni Ci najwyższy komfort przez długi czas. Rolnicy i hodowcy są w ciągłym ruchu i na nogach. Rolnicy chodzą, kucają, podnoszą, zginają się i przemieszczają we wszystkich kierunkach. Jako rolnik potrzebujesz butów roboczych, które są wygodne i nie powodują zmęczenia stóp w ciągu dnia. Co ważniejsze, dobre buty robocze mogą chronić Cię przed zagrożeniami związanymi z pracą na ranczu.

Sprawdź także serwis agropedia.pl

Jakie obuwie ochronne należy wybrać?

Wybór obuwia ochronnego zależy od poziomu ochrony, jakiego potrzebujesz, przy uwzględnieniu kryteriów wygody, wyglądu i ceny. Wszystkie rodzaje obuwia ochronnego są zgodne z normą EN ISO 20345, są wyposażone w skarpetę chroniącą przed zgnieceniem, która jest w stanie wytrzymać energię 200 dżuli.

Buty do pracy powinny być również możliwie jak najbardziej antypoślizgowe na gładkich i tłustych podłogach w środowisku przemysłowym, a podeszwy powinny być odporne na działanie produktów naftowych. Należy również sprawdzić, czy podeszwy są antypoślizgowe, szczególnie w przypadku pracy w warsztatach mechanicznych, antystatyczne, szczególnie w przypadku pracy w warsztatach, w których dochodzi do wyładowań elektrostatycznych, lub ognioodporne, na przykład w warsztatach spawalniczych. Buty muszą być również wystarczająco wytrzymałe, aby służyły jak najdłużej.

Zobacz też:  Neonowe paznokcie na wakacje 2023 - inspiracje na wzory i kolory

Po określeniu rodzajów potrzebnej ochrony jednym z pierwszych kryteriów wyboru najwygodniejszego obuwia będzie ustalenie, czy pracownicy mogą nosić niskie buty, czy wolą buty. Wówczas będzie można zdecydować, czy będą to buty skórzane czy z materiału, ewentualnie wykonane z materiałów polimerowych, aby zapewnić dobre uszczelnienie. Wybrany materiał często decyduje o wadze buta: im lżejszy materiał, tym wygodniejszy but.

Podsumowanie 

Nie należy przechowywać butów ochronnych w miejscach o dużej wilgotności lub w bardzo niskich bądź wysokich temperaturach. Tkanina i inne materiały naturalne ulegają utajonym procesom degradacji. Ponadto materiały syntetyczne (guma, skóra itp.) szybciej się starzeją, gdy są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i wysokich temperatur. Pamiętaj, że jeśli nie będziesz przestrzegać warunków użytkowania i przechowywania, Twoje buty mogą Cię zawieść w najmniej oczekiwanym momencie.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też