Podróż samochodem

Jak zadbać o nogi podczas długiej jazdy samochodem?

Irena

Długa jazda samochodem może powodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Najbardziej dokuczliwe są między innymi opuchlizna i drętwienie nóg. Podpowiadamy, jak skutecznie sobie z nimi poradzić.

Długa podróż samochodem jest nie tylko nużąca, ale przede wszystkim może okazać się niebezpieczna dla zdrowia. Nieprzyjemne dolegliwości obejmują zarówno bóle kręgosłupa, jak i opuchlizny i drętwienia nóg. Jeśli nie chcesz doświadczyć tych skutków wielogodzinnej jazdy autem, zastosuj się do naszych rad.

Bezpieczna podróż samochodem – o tym pamiętaj!

Jazda samochodem na długich trasach wymaga dobrego przygotowania. Warto zatroszczyć się zarówno o pojazd, jak i o siebie. Zacznijmy jednak od auta. Już na kursach prawa jazdy instruktorzy zwracają uwagę, by przed daleką podróżą skontrolować ciśnienie powietrza w oponach oraz poziom płynów eksploatacyjnych. W razie potrzeby będzie czas na ich uzupełnienie. Warto również zwrócić uwagę na ważność polisy ubezpieczeniowej samochodu. Jeśli wygasa, można szybko kupić tanie OC na stronie Beesafe, dzięki czemu unikniesz wielu nieprzyjemnych konsekwencji.

Długa jazda samochodem a zdrowie

Kilkugodzinna jazda samochodem oznacza długie przebywanie w pozycji siedzącej. Ta z kolei powoduje wiele dolegliwości zdrowotnych. Najczęściej spotykane to obrzęk oraz opuchlizna nóg, których przyczyną jest unieruchomienie kończyn dolnych w jednej pozycji. Na co dzień stopy mają cały czas kontakt z podłożem, a podczas chodzenia działają na zasadzie pompy – tłoczą krew z najniższych partii do naczyń krwionośnych. Trzymanie nóg w jednej pozycji powoduje zastój krwi i uczucie drętwienia, z którymi można sobie jednak dość szybko poradzić.

Jak zadbać o nogi podczas długiej podróży? Sprawdzone rady

Jak zadbać o nogi podczas długiej podróży samochodem? Na pewno warto zmieniać ich pozycję. Pasażerów z przednich siedzeń przestrzegamy jednak przed układaniem nóg na desce rozdzielczej. Nie chodzi bynajmniej o możliwość uszkodzenia szyby – jest to część samochodu, którą łatwo może zniszczyć zwykły kamyczek, dlatego warto wykupić ubezpieczenie szyb. Podczas wypadku, a nawet niewielkiej stłuczki uwalniającej poduszkę powietrzną taka nietypowa pozycja kończyn dolnych może powodować kalectwo.

Zobacz też:  Buty, które nigdy nie wychodzą z mody: klasyka w twojej szafie

Nie mówimy jednak o tak ekstremalnych sytuacjach, a uldze dla obolałych nóg i odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dlatego najprostszym rozwiązaniem jest regularne zatrzymywanie się na parkingach. Można wtedy wyjść z samochodu, rozprostować kończyny i przywrócić prawidłowe krążenie krwi. Oprócz tego pamiętaj także o kilku prostych czynnościach:

  • siedząc, nie zakładaj nogi na nogę, ponieważ to dodatkowo utrudnia krążenie;
  • trzymaj obie stopy na podłodze, a od czasu do czasu wykonuj proste ćwiczenia, jak na przykład uginanie stóp;
  • pij dużo płynów – najlepiej czystą wodę;
  • zadbaj o luźne ubranie i wygodne buty;
  • obserwuj reakcje swojego organizmu.

Zakrzepica żył – groźna podczas podróży

Obrzęk i uczucie drętwienia jest sygnałem pierwszym sygnałem bardzo niebezpiecznej dolegliwości, jaką jest zakrzepica żył. Są na nią narażone przede wszystkim osoby powyżej 40. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z nadwagą, a także w trakcie terapii hormonalnej. W sytuacjach długiego unieruchomienia kończyny może dochodzić do tworzenia zakrzepów, które zamykają światło żyły, uniemożliwiając prawidłowy przepływ krwi. 

Do symptomów tej dolegliwości należy ból w podudziu, uczucie ciepłoty zaczerwienienie oraz obrzęk. Nie można tego lekceważyć, ponieważ tragiczną konsekwencją zakrzepicy żył bywa zator płucny. Zatorowość ma miejsce wtedy, kiedy zakrzep, który wcześniej blokował żyły, przedostanie się do tętnicy płucnej i częściowo lub całkowicie ją zablokuje. W niektórych przypadkach prowadzi to do zgonu. Zatorowość płucna ma charakterystyczne objawy. To między innymi duszność, uczucie oblewania zimnymi potami, ból za mostkiem, przyśpieszenie tętna, a także kaszel z krwiopluciem.

Aby zadbać o nogi podczas długiej podróży samochodem, nie trzeba korzystać z wielu gadżetów. Wystarczy pamiętać o prawidłowej postawie, regularnych postojach i około dziesięciominutowych spacerach. Tak proste czynności poprawią samopoczucie w trakcie jazdy, ale mogą także uratować twoje zdrowie, a nawet życie.



Zobacz także:
Zobacz też:  Jak zmierzyć stopę, by dobrać rozmiar butów?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też