pieczenie w stopie

Pieczenie w stopie – przyczyny i jak sobie z nim poradzić

Pieczenie stóp lub tylko ich części, np. pięty, może wskazywać na różnego rodzaju schorzenia. Jeśli pojawia się często i dodatkowo towarzyszy mu ból lub swędzenie, najlepiej skonsultować ten problem ze specjalistą.

Pieczenie w stopie

Piekące stopy mogą stanowić spory dyskomfort w ciągu dnia, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie, jak i dawać się we znaki nocą, powodując problemy z zasypianiem. Towarzyszące im nierzadko swędzenie oraz ból mogą nasilać te nieprzyjemności, nie zwlekajmy więc z pójściem do lekarza w przypadku występowania takowych objawów. Mogą one zwiastować wiele niebezpiecznych chorób, m.in. dnę moczanową oraz tocznia rumieniowatego układowego. Często pieczenie występuje u osób z zespołem niespokojnych nóg, a także u chorych na cukrzycę i niewydolność żylną. Towarzyszący mu świąd wskazuje natomiast najczęściej na zakażenie grzybiczne. Podobnie dzieje się, jeśli w organizmie występuje duży niedobór witamin z grupy B. Pieczenie w stopie może być spowodowane także modzelami i nagniotkami. Są to rodzaje odcisków, powstałych przez noszenie nieodpowiednio dopasowanego obuwia. Dolegliwość ta może być wywołana również wystąpieniem alergii kontaktowej.

Piekące podeszwy

Pieczenie zlokalizowane szczególnie w podeszwach może być objawem zaniku poduszeczki tłuszczowej. Występuje szczególnie u osób starszych, gdyż tkanka tłuszczowa znajdująca się w tym miejscu wraz z wiekiem zaczyna się rozrzedzać, co powoduje podżeranie kości śródstopia oraz stan zapalny. Takowy może dotyczyć również kaletki maziowej. 

Piekące pięty

Natomiast piekące pięty to często informacja wysyłana przez nasz organizm o wystąpieniu ostrogi piętowej, czyli zapaleniu rozcięgna podeszwowego. Problem ten dotyka także kobiet, które długi czas spędzają chodząc w butach na wyskokim obcasie.

Pieczenie w stopie – leczenie

Jeśli mamy pewność, że pieczenia nie wywołała alergia na konkretny produkt lub nie wynika ono ze źle dobranego obuwia, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Niektóre choroby dające o sobie znać przez tę dolegliwość mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia, jest nią np. zakrzepica żył. Warto przyjrzeć się także dokładniej temu, w jakim stanie jest nasza tarczyca oraz skontrolować poziom cukru we krwi. W przypadku podejrzenia zapalenia ścięgna konieczne będzie wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Jeśli okaże się, że pieczenie spowodowała grzybica, lekarz przepisze odpowiednie leki, po których objawy ustąpią w niedługim czasie.

Zobacz też:  Twarde paznokcie u nóg – jak je skracać?

Sposoby na pozbycie się uczucia pieczenia w stopie

Przede wszystkim, należy zadbać o odpowiedni poziom ruchu w ciągu dnia. Wysiłek fizyczny poprawia krążenie i wpływa pozytywnie na cały organizm. Bardzo ważny jest także dobór odpowiedniego obuwia, wykonanego z przewiewnego materiału dobrej jakości. Tak samo w przypadku skarpetek, które mają największą styczność z powierzchnią stóp. Ukojeniem może okazać się masaż. Świetnym rozwiązaniem będzie także moczenie stóp w chłodnej wodzie, jednakże powinno trwać ono tylko kilka minut. Zimno powoduje bowiem skurcz naczyń krwionośnych.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *